17.03
2015

Wielka Rafa Koralowa czy gigantyczne śmietnisko?


Wielka Rafa Koralowa jest jednym z naturalnych cudów świata, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest naprawdę wielka, widać ją nawet z kosmosu. Zamieszkuje ją ponad 1500 gatunków ryb, 400 gatunków koralowców, 6 na 7 żyjących na świecie gatunków żółwi morskich, delfiny i zagrożone wyginięciem diugonie, spokrewnione z krowami morskimi, które nie przetrwały do naszych czasów. Ten wyjątkowo zróżnicowany i złożony morski świat znalazł się w wielkim niebezpieczeństwie. Czy wyjdzie z niego cało?

Bogactwo świata natury przekłada się w przypadku Wielkiej Rafy Koralowej na konkretne wartości ekonomiczne. Rafa daje stałą pracę ponad 69 000 ludziom i świadczy usługi ekosystemowe o wartości ponad 5,8 miliardów dolarów australijskich rocznie. Lokalne społeczności żyją z turystyki i rybołówstwa, które przynoszą zyski, jeśli rafa koralowa tętni życiem. Wielką Rafę Koralową odwiedza co roku ponad 2 miliony turystów z całego świata. Kto chciałby oglądać martwe, zbielałe szkielety koralowców?

Niestety, Wielkiej Rafie Koralowej zagrażają plany związane z pogłębianiem dna morskiego na szlakach żeglugowych i składowania niepotrzebnych urobków w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Osady składowane na dnie morskim mogą przenosić się wraz z prądem na odległość nawet 80 km, mącąc krystalicznie czystą wodę i opadając na koralowce i łąki trawy morskiej, odcinając im dostęp do słońca. A bez słońca nie ma dla nich ratunku.

zolwikTymczasem rząd Australii planuje rozbudowywać i rozwijać sieć portów przemysłowych w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej. Szacuje się, że do 2020 roku rafę będzie mijać ponad 7500 statków rocznie. Tak duży ruch zwiększa ryzyko kolizji i wypadków na morzu, w wyniku których do wody mogą przedostać się ropa naftowa i szkodliwe chemikalia.

Wolisz rafę żywą cz obumarłą, przekształconą w podwodne śmietnisko? Podpisz apel międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF w obronie rafy, jej mieszkańców i lokalnych społeczności >> http://reef.panda.org/


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.