UlicaEkologiczna.pl
Dzieci

Świąteczny ekoprezentownik dla dzieci

Nawet jeśli przez cały rok trzymamy się twardo zasad odpowiedzialnej konsumpcji i minimalizmu, to święta wystawiają naszą silną wolę na próbę. A gdy w grę wchodzi uszczęśliwienie naszych najmłodszych członków rodziny, to jesteśmy gotowi na daleko idące ustępstwa. Mimo to, kompromis jest możliwy, a prezenty, które nasze pociechy z wypiekami na twarzy wyciągną spod świątecznego drzewka wciąż mogą być w nurcie eko. Specjalnie dla czytelników Ulicy Ekologicznej przygotowaliśmy świąteczny ekoprezentownik dla dzieci – zapraszamy.

Z własną butelką

Ten rok zdecydowanie upłynął pod znakiem ograniczania jednorazowego plastiku. Idealnym prezentem w tym nurcie może być porządna i trwała, wielorazowa butelka na wodę (na przykład z ulubionym superbohaterem dziecka). Towarzystwo ulubionej bajkowej postaci z pewnością zachęci do korzystania z wielorazowego bidonu i pomoże zastąpić wodę butelkowaną i słodzone napoje. Dobrym uzupełnieniem prezentu może być lunchbox do kompletu, albo ręcznie zrobiona woskowijka do pakowania szkolnych kanapek.

Ekologiczne lektury

Książka jest zawsze dobrym prezentem, a szczególnie taka, która niesie ekologiczne przesłanie. Do naszych ulubionych pozycji należy seria o dzielnym żubrze Pompiku autorstwa Tomasza Samojlika, przepięknie ilustrowana książka pt. „Rok w lesie”, a także edukacyjny cykl „Poznaję świat i kropka” wydawnictwa Skrzat. Na uwagę z pewnością zasługuje też tegoroczna premiera poświęcona odpadom, czyli „Śmieciogród” autorstwa Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej (tych, którzy znają „Zwierzokrację”, poprzednią pozycję tej autorki, przekonywać raczej nie trzeba).

Kreatywnie i organicznie

A co, jeśli nasza pociecha jeszcze nie opanowała sztuki czytania, za to uwielbia kreatywne zadania i prace manualne? Idealnym prezentem dla malucha, który zajmie go na długie godziny, jest kolorowa ciastolina. Dzieci uwielbiają tworzyć fantazyjne kształty za pomocą własnych dłoni, a jeśli efekt nie spełnia dziecięcych oczekiwań szybko można zacząć od nowa niczego nie marnując. Wybierając taki prezent, warto zwrócić uwagę na skład produktu. Naszą uwagę przykuła organiczna ciastolina Ailefo, której skład został opracowany w taki sposób, że nawet jej przypadkowe spożycie nie zagrozi bezpieczeństwu naszych pociech – jest bowiem wykonana wyłącznie z jadalnych składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego i naturalnych barwników. Papierowa tuba wykonana z papieru z recyklingu kryje w sobie 5 kolorów ciastoliny (po 100 lub 160 g. w zależności od opcji) zapakowanej w pojemniki nadające się do kontaktu z żywnością i ponownego wykorzystania. Co ciekawe na opakowaniu nie znajdziemy standardowego zapisu „made in China” – ciastolina Ailefo powstaje w małej rodzinnej manufakturze na pobliskim, duńskim Bornholmie. W ofercie dostępne są również stemple, które dodatkowo wzbogacą kreatywną pracę dziecka.

Przeżycia zamiast zabawek

Pokój dziecka pęka w szwach, a zabawki wysypują się z każdego zakamarka? I na to jest recepta – wspólnie spędzony czas. Przeżycia i przygody zamiast kolejnych zabawek. Wybierzcie się wspólnie do kina (które dziecko nie marzy o spotkaniu z Elzą z Krainy Lodu? ? ), do parku trampolin, na koncert ulubionego piosenkarza albo na spotkanie z idolem dziecka. Taki prezent zapadnie w pamięć na długie lata, a ziemskie zasoby na tym nie ucierpią (jak i nerwy rodzica próbującego przedrzeć się przez zasypany zabawkami pokój dziecięcy).

Święta to szczególny czas, gdy chcemy sprawić bliskim wyjątkową radość. W świątecznej zawierusze warto jednak zadbać też o ekologiczne wartości, które towarzyszą nam na co dzień, a chęć uszczęśliwienia dzieci niech idzie w parze z troską o planetę. W końcu czyste środowisko to najlepszy prezent jaki możemy im podarować.
Wpis przygotowaliśmy wspólnie z Eco&More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji