UlicaEkologiczna.pl
ECO certyfikatyZdrowy tryb życia

Etykiety ekologiczne – francuski znak Ecocert

Dziś będzie o certyfikacie, jaki pojawia się na polskich kosmetykach.

Ecocert jest międzynarodowym, niezależnym stowarzyszeniem działającym w zakresie ochrony środowiska. Jego główna siedziba mieści się we Francji.

Od 2002 roku Ecocert zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych. A jakie są to kosmetyki ekologiczne? Są dwa określenia, które im się przypisuje:

  • Ekologiczne i biologiczne kosmetyki – tak mogą być oznakowane produkty, w których ilość stosowanych surowców pochodzenia naturalnego wynosi przynajmniej 95 proc. i z których przynajmniej 95 proc. musi pochodzić z upraw biologicznych.
  • Biologiczny kosmetyk – to taki, w którym surowce naturalne pochodzące z biologicznych upraw stanowią przynajmniej 50 proc.

Pozostałe kryteria stosowane przy kontroli obu klas produktów (egzekwowane przez Ecocert) to m.in.:

  • zakaz stosowania surowców modyfikowanych genetycznie (roślinnych jak i zwierzęcych)
  • surowce pochodzenia zwierzęcego uzyskiwane tylko ze zwierząt żywych (np. mleko, miód)
  • zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej, np. silikonów, parafiny

Ecocert nadała dotychczas certyfikat około 1100 kosmetyków pochodzących od 80 producentów, z czego większość pochodzi z Francji.
Kosmetyki, które posiadają certyfikat Ecocert to m.in. Eco Cosmetics, Argiletz Centifolia, Sanoflore czy Melvita. Więcej szczegółowych informacji możecie znaleźć na francuskojęzycznej stronie www.ecocert.de.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji