20.02
2018

Na Borneo zgładzono połowę populacji orangutanów


Doniesienia z Borneo są przerażające. W ciągu 16 lat populacja orangutanów na tej wyspie zmniejszyła się o połowę. Jak szacują naukowcy, ponad 148 tys tych małp straciło życie w wyniku utraty siedlisk oraz zabijania przez ludzi. Powodem tej sytuacji jest nasilający się wyrąb lasów na wyspie i przekształcanie ich w użytki rolne. Zjawisko to jest odpowiedzią na rosnący globalny popyt na olej palmowy oraz papier.

D3FA67BB-25D8-49B8-AC92-4C1AAE2ED11A

Olej palmowy jest otrzymywany z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego. Jest on najczęściej używanym olejem roślinnym świata. Wykorzystywany jest masowo do produkcji wysoko przetworzonej żywności np. słodyczy i chipsów ale również smarów, świec i kosmetyków.

Aby zasadzić palmy olejowe, należy kompletnie oczyścić teren pod plantację. Najczęściej czyni się to przez podłożenie ognia. Płoną nie tylko lasy deszczowe, będące domem wielu zwierząt, a także same zwierzęta. Jednak naukowców najbardziej zaniepokoiło, że ilościowo najwięcej małp zniknęło z obszarów leśnych nietkniętych dotychczas działalnością człowieka.

Orngutany w lasach nie są bezpieczne

“Spadki gęstości populacji były największe na terenach, które uległy wylesieniu lub zostały przekształcone na potrzeby rolnictwa przemysłowego, gdyż orangutanom trudno jest przetrwać poza lasami” – mówi główna autorka badania opublikowanego w najnowszym ”Current Biology”, Maria Voigt z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Niemczech. “Martwi nas duża liczba orangutanów, które zginęły na terenach zalesionych. To wskazuje na dużą skalę zabijania ich przez ludzi” – dodaje.

Wbrew temu, co wcześniej sądzono, orangutany są w stanie zaadaptować się do życia w środowisku będącym połączeniem lasów, plantacji i terenów wyrębu. Może im się to udać, o ile nie będą zabijane przez człowieka.

Tymczasem wylesianie wyspy prowadzi również do tego, że przemytnicy mają łatwiejszy dostęp do cenionych gatunków, które wyłapują, a następnie sprzedają. Niestety, jeśli nawet zwierzęta nie zginą w czasie pożaru lub z głodu w skutek utraty siedliska oraz nie zostaną złapane przez przemytników, często tracą życie od kuli wystrzelonej przez właścicieli plantacji, przez których są uważane za szkodniki.

Obok działań związanych z ochroną lasów należy skoncentrować się na przyczynach, dla których ludzie zabijają orangutany. Potrzebne są badania naukowe, edukacja i zwiększanie świadomości społecznej, a także bardziej efektywne prawo zabraniające polowań oraz sankcjonujące kłusownictwo.

Obecnie rządy Indonezji i Malezji opracowują długookresowe strategie ochrony orangutanów. Kluczowa będzie też współpraca z firmami zajmującymi się wyrębem lasów na Borneo i gałęziami biznesu, które czerpią z tego procederu korzyści.

Źródło cytatów: PAP Nauka w Polsce