07.09
2016

Dzięcioł zamieszkał w Twoim domu? I co teraz?


Mieszkasz w wymarzonym domu na obrzeżach miasta lub tuż przy parku, a ściany masz ocieplone styropianem? Są szanse na to, że w twoim domu zechce zamieszkać dzięcioł. Gdy usłyszysz charakterystyczne bębnienie, zachowaj czujność i wiedz, że coś się dzieje!

 

bird-1121276_960_720

 

Dlaczego dzięcioły interesują się naszymi domami?

Istnieje na to wiele hipotez. Nie można wykluczyć, że miękki styropian myli się ptakom z martwym drewnem, w którym zazwyczaj szukają jedzenia, czyli larw owadów. Za tą teorią przemawia fakt, że często na jednej ścianie dzięcioł wykuwa zazwyczaj kilka otworów. Tak samo zachowują się ptaki żerujące na drzewach. Po natrafieniu na twarde drewno przemieszczają się w inne miejsce na pniu i ponownie przystępują do pracy w bardziej miękkim podłożu.

Niestety, dzięcioł nie wie, że postępując w ten sposób na ścianie ocieplonego domu nie znajdzie żadnego przysmaku. Ścianami domów interesuje się zazwyczaj dzięcioł duży. To najbardziej popularny, powszechnie znany czarno-biały ptak z czerwonym podogoniem i czerwoną plamą na potylicy (u samców). Znany jest również przypadek, gdy pod styropianem zagnieździły się mrówki, przez co na elewację przylatywał dzięcioł zielony, dla którego jest to główne źródło pokarmu. Usunięcie gniazda mrówek spowodowało koniec wizyt dzięcioła.

Druga hipoteza mówi o tym, że dzięcioły chcą budować w ścianach domów tak zwane dziuple zimowe. To dziuple, w których ptaki będą nocować i chronić się podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Niewykluczone, że właśnie w tym celu rozkuwają ściany domów. Zdarza się, że wiosną dziuple te zamieszkują inne gatunki ptaków, na przykład szpaki.

 

bird-784009_960_720

 

Dzięcioł wybrał mój dom na swój dom! Co robić?

Jeśli dzięcioł szuka sobie schronienia na długie i chłodne dni, i właśnie wykuwa w ścianie naszego domu dziuplę zimową, to najprostszym rozwiązaniem będzie… pomoc dzięciołowi. Pomóżmy mu znaleźć alternatywne schronienie i zawieśmy w bezpośrednim sąsiedztwie domu budkę lęgową (wielkości budki dla szpaków). Znane są przypadki, gdy odwiodło to dzięcioła od dalszego niszczenia elewacji.

Gdy to nie pomoże, warto wypróbować różnego rodzaju odstraszacze ptaków. Mogą to być nawleczone sznurek płyty CD, długie kolorowe tasiemki, a także pluszowa maskotka w kształcie drapieżnego zwierzęcia. Dzięcioły wybierają zazwyczaj szczytowe partie ściany, często bezpośrednio przy granicy z dachem. Tę strefę można próbować zabezpieczać poprzez rozwieszenie siatki, której dolna część będzie przymocowana do elewacji, a górna do okapu. Siatka powinna być napięta i nie powinna stwarzać ryzyka zaplątania się w nią ptaka.

Jest jeszcze jeden, niestandardowy, lecz sprawdzony przez przyrodników sposób na odstraszanie dzięciołów. Uwaga, uwaga! Wystarczy przymocować do ściany drewnianą figurkę dzięcioła (do kupienia np. w sklepach z ludowym rękodziełem). Dzięcioły to ptaki terytorialne, nie jest wykluczone, że widok „właściciela” ściany zniechęci je do niszczycielskiej działalności.

 

dzięcioł


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.