29.07
2018

Jak i gdzie obserwować motyle?


Chociaż motyle widujemy często i prawie zawsze zachwycamy się ich pięknem, rzadko potrafimy rozpoznawać więcej niż kilka gatunków. Być może w czasie wakacyjnych spacerów i wycieczek napotkacie na swojej drodze wyjątkowo ładne lub niespotykane okazy. Dzisiaj przybliżamy wam kilka z nich.

076182FF-948F-4148-9A1B-7EFB1622378A
Każdy kto ukończył szkołę podstawową miał okazję poznać cykl życia motyla. Jeśli w wakacyjnych eskapadach towarzyszą wam dzieci, warto zwrócić ich uwagę na piękno i złożoność otaczającego was świata przyrody. Kiedy drogę przetnie wam puchata, kolorowa gąsienica, nie zapomnijcie wspomnieć w jakich okolicznościach zamieni się ona w majestatycznego motyla.
Obserwacja motyli jest zajęciem bogatym w doznania estetyczne, ciekawym i inspirującym. Niektóre gatunki pomimo potwierdzonego występowania w naszym kraju bardzo trudno spotkać. Jednym z powodów jest ograniczone terytorium ich występowania – np. jedynie tereny położone wysoko w górach. Inny powód to krótki czas przyjmowania dorosłej, skrzydlatej formy. Nie wato się jednak poddawać.
Nawet w przydomowym ogródku lub w parku, przy odrobinie szczęścia uda się zidentyfikować kilka różnych gatunków. Motyle najłatwiej jest zaobserwować kiedy pobierają pokarm. Dobrym miejscem obserwacji będzie kwietna łąka lub rabaty z wonnymi, obfitymi w nektar kwiatami.  Przygotuj aparat fotograficzny, najlepiej na statywie, aby uwiecznić obserwacje. Nigdy nie próbuj natomiast uchwycić motyla w dłonie. Jego delikatne skrzydła prawie na pewno zostaną w ten sposób uszkodzone, a bez możliwości unoszenia się na nich motyl zginie.
Dzisiaj przedstawiamy wam motyle dzienne, jednak również w nocy warto zachować czujność i uważnie obserwować. Nocne motyle, czyli ćmy są nie mniej piękne niż ich dzienni kuzyni.