15.03
2017

Koniec z klatkową hodowlą królików – decyzją Parlamentu Europejskiego


Parlament Europejski przegłosował wczoraj przepisy dotyczące zakazu klatkowej hodowli królików. Przepisy będą dotyczyły wszystkich państw członkowskich, także Polski. Na terenie Unii Europejskiej hodowanych jest w klatkach ponad 320 mln królików, w tym ok 2 mln w Polsce. 

Większość europosłów opowiedziała się za potrzebą stworzenia lepszych warunków dla tych zwierząt, uznając klatki za przestarzały system hodowli. Udowodnili tym samym, że słuchają głosów obywateli Unii Europejskiej, a nie grup interesów, które chcą utrzymać dotychczasowe okrutne standardy.

Koniec z klatkową hodowlą królików

Klatki, w których na chwilę obecną trzymane są króliki, są jednymi z najgorszych – zrobione z metalowej siatki, bez żadnych dodatkowych elementów. W klatkach zwierzęta nie są w stanie wykonywać żadnych naturalnych dla nich zachowań ani swobodnie się poruszać. Do tej pory nie było żadnych przepisów, które chroniłyby te zwierzęta.

Sukces świętuje również organizacja CIWF Polska która wygrała tym samym swoją kampanię Koniec Epoki Klatkowej! “Z naszą kampanią wystartowaliśmy w Polsce 3 lata temu. Zbieraliśmy podpisy, przeprowadzaliśmy akcje uliczne, ale co najważniejsze – ujawniliśmy potworne warunki hodowli królików. Pracowaliśmy naprawdę ciężko, aby dziś w południe w Strasburgu eurodeputowani stanęli po stronie zwierząt. Wyniki głosowania są wspaniałe i nie moglibyśmy być bardziej szczęśliwi.” komentuje Małgorzata Szadkowska, dyrektor CIWF Polska.

Koniec z klatkową hodowlą królików

CIWF Polska jest częścią czołowej globalnej organizacji Compassion in World Farming (CIWF) działającej na rzecz poprawy losu zwierząt hodowlanych.