26.07
2016

Czy owady mają świadomość?


Na dźwięk zbliżającego ku nam bzyczenia odruchowo opędzamy się i machamy rękoma. Większość ludzi nie ma dużych oporów przez zabiciem owada. Najnowsze odkrycia naukowców są zaskakujące!

Co by było, gdyby owady nie kierowały się jedynie instynktem? Takie pytanie zadali sobie naukowcy z australijskiego Macquire University, przed rozpoczęciem badań nad owadami i początkami świadomości. Jakie są konkluzje? Owady mają możliwość doświadczania „najbardziej podstawowej formy świadomości: subiektywnego doświadczenia”. Woooow!

Naukowcy odkryli, że mimo niewielkich rozmiarów, mózgi owadów mają podobne struktury do ludzkich. Dzięki temu owady mogą doświadczać podstawowych form świadomości. Autorzy badania – filozof Colin Klein i zajmujący się kognitywistyką Andrew Barron z Macquire University – nie twierdzą, że owady mają głębokie myśli i pragnienia. Sugerują, że zachowania owadów mogą być motywowane przez subiektywne doświadczenia, co jest początkowym stadium rozwoju świadomości – czytamy w Smithsonian.

 

bee-85576_960_720Subiektywnie doświadczają…

 

Chcielibyśmy dowiedzieć się więcej: czy owady odczuwają i odbierają rzeczywistość z perspektywy pierwszej osoby. W filozoficznym żargonie takie pojmowanie świata określa się czasem jako świadomość fenomenalną – mówią autorzy badania. Naukowcy opisują także na czym polega pojęcie „ego” u owadów. Ich ego pełni rolę wnikliwej analizy bodźców środowiskowych i podpowiada, na co reagować, a na co nie. Owady nie zwracają takiej samej uwagi na wszystkie sygnały – mówi Klein. – Owady mają wybiórczą uwagę i koncentrują się na tym, co jest dla nich najważniejsze w danej chwili, czyli przyjmują postawę egocentryczną.

Nawet jeśli zachowanie owadów różni się znacząco od naszego, to nadal mamy ważne i intrygujące naukowców podobieństwa w strukturze mózgu. Istnieje teoria mówiąca, że centrum ludzkiej świadomości może nie być kora nowa, ale bardziej prymitywne śródmózgowie.

 

bee-535247_960_720… są egocentrykami – owady!

 

Są dowody na to, że u ludzi i innych kręgowców to właśnie śródmózgowie odpowiada za podstawowe zdolności do subiektywnego doświadczania. – mówi Klein. – Kora nowa determinuje bardziej to, czy i czego jesteśmy świadomi, ale śródmózgowie pozwala nam w ogóle być świadomym.

Centralny układ nerwowy owadów najprawdopodobniej pełni podobną funkcję, co śródmózgowie u większych zwierząt. Mamy duże powody, by sądzić, że owady mają podstawową formę świadomości. Ich doświadczanie świata nie jest tak skomplikowane i złożone jak nasze. Ale to zawsze coś! – podsumowują autorzy badania.


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.