19.12
2017

Rok z życia drzewa – projekt fotograficzny


Kilka dni temu zestawiłam zdjęcia robione starej, samotnej gruszy w ciągu bieżącego roku. Wraz z początkiem roku wpadłam na pomysł, aby pokazać życie jednego drzewa w ciągu jednego roku, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany zachodzące w skutek dostosowywania się drzewa do zmienności pór roku, ale po kolei…

drzewo1

W styczniu po raz pierwszy byliśmy w Puszczy zimą i to było coś kompletnie niezwykłego!

Piękna biała kraina, trochę nierzeczywista, jak Narnia, albo Kraina Lodu. Drzewa pokryte białym puchem, leżący świeży, biały śnieg i odciśnięte w nim ślady zwierząt, robiły ogromne wrażenie oraz powodowały mieszankę zachwytu i wzruszenia. Wtedy pomyślałam, że zima potrafi być naprawdę piękna, a teraz marzę o powtórce z początku roku. Fotorelację ze styczniowego wyjazdu znajdziecie tutaj.

Pomysł

Podczas przemierzania otuliny BPN, spośród gęsto padających płatków śniegu wyłoniło się drzewo. Nie jakieś wyjątkowe ze względu na wygląd czy rozmiar, raczej zupełnie zwykłe drzewo, wyglądające na owocowe – jak się później okazało stara grusza. Drzewo stało samo po środku pola i fantastycznie wkomponowało się w zimowy kadr.

Kiedy później przeglądałam zdjęcia z tego wyjazdu, kadr z gruszą w zimowym klimacie bardzo mi się spodobał. Pomyślałam, że może warto pokazać to samo drzewo podczas różnych pór roku wraz ze zmieniającym się otoczeniem. W ten sposób powstał mój mikro projekt „Rok z życia drzewa”, a to jego efekty:

rok-z-życia-drzewa1

Naprawdę bardzo chciałam pokazać „moją” gruszę ubraną w jesienne, kolorowe liście, ale Matka Natura miała inne plany i dobitnie pokazała, iż na wiele rzeczy nie mamy wpływu ?

Myślę, że to nie ostatni tego typu projekt, a niebawem nowy rok i mam nadzieję – nowe pomysły.


Blog dokumentujący leśne wyprawy leśnych ludzi - Natalii i Krzyśka. Powstał z zamiłowania do natury, lasów, a w szczególności jednego wyjątkowego lasu - prastarej Puszczy Białowieskiej - http://www.lesnelichoblog.com.pl