10.07
2018

Wakacje w hotelu? Super oferta dla zapylaczy


Kiedy planujemy ogród lub zastanawiamy się nad zagospodarowaniem balkonu, naszą głowę zaprząta kompozycja roślin, układ skrzynek czas i kolejność nasadzeń. Warto jednak pamiętać, że w naszym ogrodzie, na tarasie i na balkonie nie jesteśmy sami. Nie tylko my cieszymy się z obecności pięknych kwiatów. Skoro już uprawiamy rośliny, zaprośmy owady zapylające. Sprawmy żeby nasz ogród, balkon, czy skrawek trawnika przed blokiem, był pełen życia, a nasze krzaczki i drzewka zawiązały owoce. Budujmy hotele dla owadów.

65ED6FFA-774E-4140-8D1A-8FC5A934C95DŹródło: Lasy Państwowe

Hotele to specjalnie zaprojektowane konstrukcje, w których owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy, czyli zapylania. Jest ono konieczne do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin, m.in. wielu drzew, krzewów, warzyw i owoców. Projekt hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających.

W ostatnich latach zjawisko wymierania dzikich zapylaczy oraz pszczół miodnych nasila się. Ma wiele przyczyn, m.in. postępującą chemizację rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby i niszczenie siedlisk. Choć pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu, to najważniejszym dla człowieka efektem ich pracy (i pracy innych owadów zapylających) jest przede wszystkim zapylanie. Co trzecią łyżkę pokarmu, jaki spożywamy, zawdzięczamy właśnie im – przypomina Greenpeace.

Dzięki pszczołom mamy dostęp m.in. do owoców, warzyw, orzechów i olejów jadalnych. W samej Europie ponad 4 tys. odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Potrzebuje ich również większość roślin dziko rosnących. Sytuacja owadów zapylających pogarsza się. Choroby, zmiany klimatyczne, przemysłowe rolnictwo oraz oczywiście toksyczne pestycydy – wszystkie te czynniki prowadzą do ich zguby. Możemy im pomóc budując w ogrodach, a nawet na balkonach hotele dla owadów.

Źródło: Lasy Państwowe, Nauka w Polsce PAP