10.01
2017

Czy żyrafy czeka zagłada? Najwyższe ssaki świata na liście gatunków zagrożonych


Najnowsze badania pokazują, że już niebawem najwyższe ssaki na Ziemi mogą podzielić los dinozaurów. W ostatnich latach światowa populacja żyrafy zmniejszyła się o 40% i właśnie trafiła na Czerwoną Listę Gatunków Ginących i Zagrożonych.

Dotychczas w centrum zainteresowania naukowców z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) znajdowały się takie zwierzęta jak słonie czy nosorożce. Żyrafy uważane były za gatunek wymagający mniejszej troski. Tymczasem najnowsze dane pokazały, że na świecie żyje już tylko niecałe 100 tyś żyraf, czyli o 60 tyś mniej niż przed 30 laty. Eksperci określili sytuację żyrafy „cichym wymieraniem”.

żyrafa - gatunek zagrożonyCzy żyrafom grozi zagłada?

Żyrafy w niebezpieczeństwie

Żyrafy występują w południowej i wschodniej Afryce, a także mniej licznie w zachodniej oraz środkowej części tego kontynentu. Największym zagrożeniem jest dla nich ekspansja rolnictwa oraz przemysł wydobywczy. Działalność człowieka powoduje zatrucie powietrza i wody. Intensywna uprawa ziemi idzie w parze z wypalaniem traw oraz wycinką drzew. Zjawiska te powodują, że żyrafy tracą naturalne siedliska, cierpią z powodu głodu i chorób, aż wreszcie wymierają.

Dodatkowym istotnym zagrożeniem jest kłusownictwo. Szczególnie niewesołą sytuację mają żyrafy zamieszkujące tereny Południowego Sudanu. W dotkniętym konfliktami plemiennymi regionie ssaki te zabija się powszechnie dla mięsa i skór.

Najnowsze dane pokazują że wpływ rozwoju cywilizacji na różnorodność świata roślin i zwierząt jest zatrważający. Według raportu IUCN ponad 24 tyś gatunków grozi wyginięcie, a wiele ginie zanim nawet uda się je opisać . Oprócz żyrafy, na aktualnej Czerwonej Liście Gatunków Ginących i Zagrożonych znalazła się również papuga żako, goryl wschodni oraz rekin wielorybi. Nigdy dotąd stan ich populacji nie był tak alarmujący.

Źródło: The Guardian