UlicaEkologiczna.pl
Wydarzenia

FESTIWAL PRZEMIANY

Dokąd doprowadzi nas kryzys klimatyczny? Jak wyglądają pozytywne scenariusze przyszłości? Co robić, by wcielić je w życie? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas Festiwalu Przemiany, którego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Klimat nas zmienia. Zapraszamy w dniach 8-10 października do Centrum Nauki Kopernik. Przed nami wykłady, warsztaty, dyskusje, filmy i muzyka. 3 dni pełne twórczych aktywności związanych z klimatem. 

Klimat nas zmienia

Rozgrzane do czerwoności miasta. Powodzie i pożary o ogromnych zasięgach. Modliszki, dziko żyjące w Polsce. Zimy bez śniegu, za to ze smogiem. Klimat się zmienia. A przy okazji, zmienia także nas. Na lepsze, czy na gorsze? Niektórzy boją się myśleć o przyszłości. Perspektywa tak często prognozowanej przez naukowców katastrofy klimatycznej i końca naszej cywilizacji wzbudza w nich smutek i poczucie bezsilności. Inni nie chcą martwić się o przyszłość. Przestają o niej myśleć i poddając się mechanizmom wyparcia zaprzeczają faktom. Ale są także ludzie gotowi do działania. Wierzący w to, że wciąż można coś zmienić. Że warto troszczyć się o jutro, zamiast się go bać. Znalezienie pozytywnych rozwiązań i działań mogących odmienić tok wydarzeń to prawdziwe wyzwanie. Lubimy wyzwania, dlatego chętnie je podejmiemy. Dołączcie do nas! Razem zrobimy więcej. Spotkajmy się na Festiwalu Przemiany.

Klimatyczne spotkania

W książce „Upadek cywilizacji zachodniej” amerykańska historyczka nauki z Uniwersytetu Harvarda – prof. Naomi Oreskes spogląda na czasy nam współczesne z przyszłości, w której spełniły się już najczarniejsze prognozy naukowców. Co zrobić, żeby książka pozostała fikcją literacką, a nie rzeczywistą kroniką drogi do upadku? Zastanowimy się nad tym razem z autorką podczas wykładu otwarcia festiwalu.

Kolejny gość Festiwalu to Guillaume Pitron – dziennikarz i autor filmów dokumentalnych. Spotkanie z nim poświęcone będzie pozyskiwaniu i wykorzystywaniu surowców naturalnych, np. metali ziem rzadkich, jak neodym, lantan, skand.

Podczas paneli dyskusyjnych porozmawiamy o realnych możliwościach transformacji energetycznej oraz scenariuszach rodem z fantastyki naukowej. Zaprosimy także na warsztaty z pozytywnego protestu i spotkania „po godzinach” z ekspertami.

Wykładom i dyskusjom festiwalowym będzie towarzyszyła minigaleria dzieł sztuki, opatrzonych tematycznymi komentarzami.

Powiew optymizmu

Wyobraźmy sobie świat, w którym na dobre zagościły niskoemisyjne źródła energii, przyroda jest doceniana, wszyscy dbają o zdrowie i są bardziej świadomi środowiskowych kosztów globalnego handlu oraz technologii cyfrowych. Podczas Festiwalu będzie można przez chwilę znaleźć się w takiej rzeczywistości.

Pomogą w tym projekty, stworzone w ramach otwartego konkursu Centrum Nauki Kopernik i Austriackiego Forum Kultury. Sprawdzimy, jak zmieniłby się świat po ograniczeniu emisji CO2 i przekonamy się, ile powietrza dociera do nas wraz z przesyłkami ze sklepów internetowych. Poznamy także konsekwencje środowiskowe cyfryzacji i rewolucyjny trening w duchu gardenfit.

Gościć będziemy także wystawę atomową, stworzoną przez Fundację FORUM ATOMOWE. Wśród eksponatów znajdzie się model elektrowni jądrowej, piramida holograficzna czy makieta kasety paliwowej reaktora.

Przygotowane na Przemiany doświadczenia VR to nie tylko klasyczne symulacje, wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości. Towarzyszą im specjalne instalacje sensoryczne. Całość pozwala spojrzeć na zmiany klimatyczne i przyszłość Ziemi przez pryzmat poetyckich obrazów oraz fizycznych odczuć.

Jak zwykle na Przemianach nie zabraknie kina festiwalowego i kawiarni ze specjalnym, klimatycznym menu.

Szczegółowy program imprezy: https://www.kopernik.org.pl/festiwal-przemiany-2021

Więcej informacji:

Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik

katarzyna.nowicka@kopernik.org.pl

 tel. 604 194 689

Wybór redakcji