25.07
2016

6 powodów dla bliższego poznania tymianku


Ziele z drobnymi listkami, sztywne, płożące i odrobinę krzaczaste. Rozpoznacie je po ciepłym, pikantnym i nieco ostrym aromacie, które zawdzięcza silnemu olejkowi eterycznemu tymolu. Tymianek. Warto poznać go bliżej!

Zwykle kojarzymy tymianek jako aromatyczną przyprawę, ale warto poznać jego inne zastosowania. Zwłaszcza, że jest ich sporo, a uprawa tymianku nie jest wielkim wyzwaniem. Wiele osób uważa, że to najbardziej odporne zioło i zniesie każdą niedogodność. Najlepiej tymianek rośnie w piaszczystej lub gliniastej glebie. Lubi pełne słońce i powinien mieć do niego dostęp przez minimum 6 godzin w ciągu dnia.

 

thyme-751274_960_720Naturalny aromat do pomieszczeń – już w starożytności

 

Aromaterapia

Już w starożytności używano tymianku jako naturalnego aromatu do pomieszczeń. Warto spróbować i uczynić go po prostu jedną z roślin pokojowych. Jego świeży zapach nie tylko dobrze się kojarzy, ale działa pozytywnie na układ oddechowy. Ustawiwszy go w kuchni, uwiedzeni zapachem zaczniemy częściej wykorzystywać go w czasie gotowania. Same korzyści!

 

Odstrasza szkodniki

Ogrodnicy, działkowcy, hodowcy balkonowi: tymianek pomoże Wam odstraszać szkodniki! Zioło najlepiej posadzić w okolicy pomidorów, kapusty i kukurydzy. To jedna z naturalnych metod odstraszania szkodników w uprawach ekologicznych. Warto skorzystać.

 

umbel-897907_960_720Jedna z naturalnych metod odstraszania szkodników w uprawach ekologicznych

 

Aromatyzowana oliwa

Często jest droga, a można łatwo przygotować ją w domu. Do butelki z oliwą włóżmy kilka gałązek tymianku i odstawmy ją na kilkanaście dni w chłodne, zacienione miejsce. Po tym czasie aromat ziół przejdzie do oliwy i nabierze tymiankowego aromatu. Na jej bazie przygotujesz ziołowe dressingi do sałatek, albo dodasz  ją do obiadu. Do oliwy możemy dołożyć trochę rozmarynu, który dobrze komponuje się z tymiankiem.

 

Masło ziołowe

Domowy tymianek może wzbogacić smak masła (także roślinnego). W ten sposób dobrze nada się do kanapek, ziemniaków czy pieczonych warzyw. To dobry pomysł na grill – masła ziołowe smakują o wiele lepiej niż tradycyjne. Dodatkowo zawartość ziół ułatwia trawienie.

 

herb-butter-7244_960_720Masła ziołowe smakują o wiele lepiej niż tradycyjne

 

Domowa woda smakowa

Latem kiedy powinniśmy pić odpowiednio dużo wody, warto urozmaicać jej smak. Spróbujmy połączenia cytryny, limonki i tymianku. Możemy spróbować też mieszanki z ogórkiem czy grapefruitem. Tymianek ma bardzo orzeźwiające działanie i dobrze gasi pragnienie.

 

Napar z tymianku

Zawiewa wiele antyoksydantów i jest zlecany przy chorobach dróg oddechowych. Ponadto łagodzi bóle brzucha, także te miesiączkowe. Pomaga też wyciszyć migreny. Świeże lub suszone zioła zaparzajmy przez 10-15 minut pod przykryciem, by skorzystać z wszystkich właściwości leczniczych. Możemy także płukać nim jamę ustną, ma działanie antyseptyczne.


Fizjoterapeutka, masażystka i instruktorka fitness, ciągle się szkoli i poszerza swoją wiedzę. Zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu i zdrowego odżywiania. W wolnych chwilach tworzy swoje kosmetyki, biega, czyta i przygotowuje wegańskie posiłki. Wszystko opisuje na blogu http://ekocentryczka.blogspot.com