05.07
2016

A może wakacje szlakiem niezwykłych drzew?


Konkurs Drzewo Roku Klub Gaja organizuje od sześciu lat. To integralna część Święta Drzewa promującego sadzenie drzew. Jej celem jest zaprezentowanie drzew mających wyjątkowe znaczenie dla lokalnych społeczności. Tegoroczny zwycięzca, dąb Józef, jest naprawdę niezwykły.

Drzewo posiadające niezwykłą historię, pobudzające wyobraźnię i jednoczące miejscową społeczność? Sami mieszkańcy danego regionu zgłaszają je do konkursu, promując w ten sposób walory przyrodnicze, turystyczne i kulturowe swego regionu. Przy okazji promowana jest postawa szacunku do przyrody.

W tym roku laureatem został dąb „Józef” rosnący w Wiśniowej w województwie podkarpackim.

 

3

 

Drzewo Roku 2016 to imponujący dąb szypułkowy. “Józef” ma 650 lat, 675 cm obwodu i 30 m wysokości. Jest pomnikiem przyrody rosnącym w ogrodach należących do osiemnastowiecznego dworu w Wiśniowej.

Drzewo swe miano zawdzięcza Józefowi Mehofferowi, młodopolskiemu artyście, który uwiecznił go na swych szkicach. Stały się one pierwowzorem rewersu stuzłotowego banknotu z lat trzydziestych XX wieku.

Historia nagrodzonego dębu jest naprawdę niezwykła – podczas drugiej wojny światowej jego wydrążony pień stanowił kryjówkę dla rodziny żydowskiej!

Niezwykły Józef będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo roku 2017, gdzie swoje głosy na drzewa i ich historie oddają mieszkańcy państw europejskich.

Inicjatywa klubu Gaja oraz tak znanych ludzi jak podróżniczka Elżbieta Dzikowska, profesor Jan Miodek oraz reżyser Kazimierz Kutz, jest niezwykle cenna. Dzięki niej właśnie zwraca się uwagę na problem ochrony środowiska, walkę z globalnym ociepleniem oraz edukację proekologiczną, a jednocześnie można dowiedzieć się wiele na temat kultury, historii i współczesności danego regionu. Angażując się w promocję swych ulubionych obiektów przyrodniczych, mieszkańcy poznają nieznane historie związane z danym drzewem oraz mogą promować swe miejscowości. Drzewa zgłaszane do konkursu stają się znane i wzbudzają zainteresowanie miłośników przyrody.

W planach wakacyjnych warto uwzględnić i Wiśniową, i inne miejsca, gdzie wprost z łona przyrody nauczymy się czegoś więcej o historii, sztuce lub literaturze oraz poznamy ludzi świadomych celowości ochrony środowiska. Uwzględnić można np. Szubin, gdzie rośnie lipa Jadwiga, Mikołów z gruszą Matulą czy Zdynię, gdzie powita nas grab Wanio.

Dla zachęty – galeria tegorocznych finalistów konkursu – tu: KLIK! i tu zaś ich niezwykłe historie: KLIK!


Student socjologii, interesuje się filozofią oraz sportem. W życiu stara się kierować zasadami pragmatyzmu, minimalizmu oraz wartościami chrześcijańskimi.