15.05
2015

Dziś Dzień Niezapominajki!


“Niezapominajki są to kwiatki z bajki…” – któż z nas tego nie zna? Ale czy wiecie, że to dziś niezapominajka świętuje? Ten doskonale nam znany z ogródków, a pierwotnie rosnący w lasach i nad wodą drobny kwiatek, stał się symbolem polskiej alternatywy wobec popularnych lutowych Walentynek. A swe święto obchodzi już od kilkunastu lat!

niezapominajka 1

Zastanówmy się – dlaczego zimny luty miałby być w Polsce szczególnie gorącym dniem czczenia miłości? To maj jest uznawany za miesiąc zakochanych, w którym bujnie rozkwitająca przyroda i śpiew słowików stanowią idealne tło dla rozwijających się uczuć. Ale Dzień Polskiej Niezapominajki ma i czemu innemu służyć.

Dzień Polskiej Niezapominajki – przesłanie

Pomysłodawcą święta jest redaktor radiowej Jedynki, prowadzący “Ekoradio”, Andrzej Zalewski. I zgodnie z jego zapatrywaniami na ideę tego dnia, ma on służyć nie tylko podkreśleniu relacji z drugim człowiekiem. Nie mniej istotnym przesłaniem jest przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Andrzej Zalewski zwrócił uwagę, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody przez wielkie “O”, czyli rezerwaty, parki i pomniki przyrody. To także każde działanie, które możemy wykonać w codziennym życiu. Oszczędzajmy wodę, energię, nie śmiećmy, nie palmy ognisk w miejscach nieodpowiednich, to wszystko mieści się w przesłaniu Niezapominajki – w takich słowach ujął to Mariusz Turczyk z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

forget-me-not-52153_1280

Bohaterka dnia – co lubi?

Po pierwsze, nie zawsze jest niebieska. Doskonale znana jest również jej biała odmiana, a zdarza się i różowa. I rzeczywiście, lubi “rosnąć nad potoczkiem”, jak w popularnym wierszyku – ta bylina w swej odmianie błotnej potrzebuje wilgoci i najlepiej rozrasta się nad zbiornikami wodnymi. Odmiana leśna niezapominajki lubi zaś stanowiska wilgotne i półcieniste. Lubiana i kojarzona sentymentalnie roślina jest łatwa w uprawie, nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Spotkać możemy ją więc na wielu kontynentach. By cieszyć się niezapominajką w jej dniu, powinniśmy siać ją już w marcu. Pamiętajmy też, by chronić ją przed mszycami.

W czym może nam pomóc niezapominajka?

Oprócz walorów dekoracyjnych (niezapominajki cieszą oko zarówno na rabatkach, w donicach, jak i w wazonach, gdzie dzielnie stoją aż do tygodnia!), ziele to sprawdzi się jako podstawa do sporządzenia nalewki pomocnej w uporczywym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, gruźlicy, zapaleniu krtani i gardła, oraz przy krwotokach z nosa. Poleca się również kąpiel w niezapominajce dla zdrowego snu – odgoni koszmary i zapobiegnie bezsenności. Jeżeli zaś ktoś śpi za krótko, to właśnie niezapominajki może użyć w roli okładu na zmęczone oczy – nada im blask i poprawi urodę.

forget-me-not-316354_1280

Dlaczego niezapominajka?

Można by zadawać sobie pytanie, skąd wybór akurat niezapominajki na bohaterkę tak szczególnie kojarzonego dnia. W maju przecież nie brak kwitnącej konkurencji! A jednak to skromna, niewymagająca niezapominajka budzi w nas wyjątkowe skojarzenia. Przypisuje się jej symbolizowanie miłości, wierności i dobrych życzeń. Uważa się, że niezapominajka dodaje energii, ma działanie oczyszczające, ochronne i wspomagające, ułatwia komunikację, poprawia pamięć, wzmacnia orientację w trudnych sytuacjach. Uwalnia także od dręczącego niepokoju, usuwa bolesne wspomnienia, wzmacnia pozytywne uczucia, pomaga odnaleźć sens miłości, łagodzi konflikty – pisze Anna Jędrzejewska, autorka z serwisu swiatkwiatow.pl. Zgodnie zaś z ideą twórcy święta, ma ono promować szczególnie walory polskiej przyrody  różnorodność biologiczną, którą należy chronić. Celem jest też zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji oraz lokalnych tradycji. Ważna jest pamięć o bliskich, życzliwość i otwarcie na drugiego człowieka, dostrzeżenie go na własnym osiedlu, w dzielnicy czy mieście – podsumowując: święto bez wielkiego zadęcia i fanfar, ciche, ale budzące najcieplejsze skojarzenia. Jak niezapominajki właśnie!

Jeżeli chcecie uczcić Dzień Niezapominajki z Waszymi dziećmi – warto pobrać specjalny pakiet edukacyjny z Ekokalendarza. Znajdziecie go tutaj: KLIK!. No ale przede wszystkim – wypadałoby odwiedzić Solenizantki!

 


Ekoprowincjuszka, która ciągle uczy się czegoś nowego. Gdy się zmęczy, ucieka na rower albo do lasu.