20.07
2016

Krwawnik ratunkowy do nabycia na łące


Krwawnik już kwitnie – takie są lipcowe nowiny. Zachęcam Was gorąco do spacerowania po łące – będziecie mogli pozbierać na niej dobroczynne ziele i kwiaty, które wspomogą Was w razie wszelkich problemów skórnych – jakże to częste podczas letnich kąpieli słonecznych. 

Z dobroczynnego krwawnika zyskacie cenne przetwory ziołowe, np. napar, maseczkę, sok i galaretkę. Galaretka ma działanie łagodzące, nawilżające, świetnie nadaje się na skórę podrażnioną depilacją oraz opalaniem.

 

krwawnik1

 

Właściwości krwawnika:

Krwawnik pospolity uchodzi za środek powstrzymujący krwawienie, ma działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, odtruwa, działa moczopędnie, przeciwzapalnie, napotnie,  pobudza wydzielenie soku żołądkowego, trzustkowego, jelitowego, reguluje wypróżnienie oraz miesiączki. Przyznajcie, że to imponująca mocą roślina!
Zbiór i suszenie: Krwawnik pospolity zbiera się od czerwca do września, by pozyskiwać liście oraz kwiaty. Suszyć należy go w temperaturze poniżej 35C.
Z krwawnika możemy sporządzać mnóstwo preparatów, a jednym z nich jest galaretka krwawnikowa inspirowana przepisem doktora Różańskiego.

 

galaretka

 

 Galaretka krwawnikowa

Składniki:

  • 1 łyżka żelatyny spożywczej,
  • 250ml wrzątku,
  • 1 łyżeczka gliceryny,
  • 3 łyżki suchego ziela lub świeżo zmielonego.
Sposób wykonania:
  1. 1  łyżkę żelatyny spożywczej zalewamy wrzątkiem wody.
  2. Gotujemy mieszając i dodając 1 łyżeczkę gliceryny.
  3. 4 łyżeczki sproszkowanego suchego ziela lub świeżej zmielonej papki, mieszamy i gotujemy 1-2 minuty.
  4. Przelewamy do słoiczka do ostygnięcia.

 

Zachęciliście się do krwawnikowych przetworów? Mam na nie więcej przepisów. Napar z krwawnika przyda Wam się w zapaleniu oka i egzemie. Kąpiel z jego dodatkiem przyda się, gdy dokuczą Wam hemoroidy, stany zapalne jajników lub macicy. Płukanka do ust przyda się w chorobach dziąseł, a maseczka podziała wygładzająco, oczyszczająco, przeciwłojotokowo, wybielająco i przeciwzapalnie.

Zachęceni? Zajrzyjcie tutaj: KLIK!


Z wykształcenia chemiczka, a z zamiłowania początkująca zielarka. Uwielbia odkrywać moc substancji aktywnych zawartą w kwiatach i ziołach. Potem stosuje je w domowej terapii jako kosmetyki, napary, syropy. Lubię wiedzieć, czytać i i przekazywać swoją wiedzę i pasję innym. Jej drugim hobby jest fotografia, przede wszystkim przyrodnicza. W wolnym chwilach jeździ na rowerze.