20.02
2017

Dziesięć ekologicznych sposobów na ucięcie domowych wydatków


W przekonaniu wielu osób życie w zgodzie z naturą jest kosztowne. Porównując w sklepach ceny zwykłych oraz organicznych produktów spożywczych łatwo dać się zmylić. 

Bio warzywa i owoce, kawa i czekolada z certyfikowanych upraw, mleka roślinne – kto kupuje ten wie, że nie są to rzeczy tanie. Sytuacja nie jest lepsza kiedy porównamy ceny ubrań w sieciówkach z tymi produkowanymi lokalnie, z troską o środowisko naturalne. Patrząc z tej perspektywy łatwo pochopnie dojść do wniosku, że przedrostek eko- oznacza tyle, że cena artykułu została pomnożona co najmniej razy dwa. Stąd tylko krok, do przekonania, że ekologiczny styl życia nie jest na moją kieszeń.

Nic bardziej mylnego. Życie z poszanowaniem środowiska naturalnego nie sprowadza się jedynie do decyzji zakupowych. Eko nie musi oznaczać drożej. Przy odrobinie wysiłku i pomysłowości, troszcząc się o otaczający nas świat zaoszczędzisz całkiem sporo pieniędzy. Co możesz zrobić?

1. Wyłącz niepotrzebne oświetlenie i urządzenia elektryczne

Ograniczysz w ten sposób zużycie prądu oraz szkodliwe działanie elektrosmogu. Wyciągnij z kontaktu wtyczki sprzętów które nie są obecnie w użyciu. Sukcesywnie, w miarę zużywania się , wymieniaj żarówki na LED. Kupując sprzęt AGD wybieraj modele energooszczędne.

Oszczędzaj prąd - ograniczyć wydatki

2. Zamiast kąpieli bierz szybki prysznic

Zakręć wodę w czasie golenia i mycia zębów. Aby jeszcze bardziej ograniczyć zużycie wody, wyposaż domowe krany w perlatory. Korzystaj ze zmywarki lub myj naczynia w napełnionym zlewie zamiast zmywać pod bieżącą wodą.

Prysznic - ograniczyć wydatki

3. Zastąp chemiczne środki czystości naturalnymi preparatami

Do czyszczenia kuchni i łazienki używaj sody i octu. Do mycia ciała świetne jest mydło w kostce. Dezodorant domowy jest równie skuteczny, a zdrowszy niż sklepowy. Nie wyobrażasz sobie ile zastosowań ma olej kokosowy i woda utleniona. Wypróbuj przepisy na domowe kosmetyki oraz środki czystości.

Mydło - ograniczyć wydatki

4. Zrezygnuj z ręczników papierowych i mokrych chusteczek

Nasze babcie z nich nie korzystały i żyły. Ściereczki bawełniane lub z mikrofibry sprawdzą się równi dobrze. Nawet nie zauważysz kiedy się do nich przyzwyczaisz i zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie.

Ściereczki - ograniczyć wydatki

5. Kupuj książki i czasopisma w wersji elektronicznej

Wzbraniasz się przed czytaniem na czytniku? Pomyśl, że nasi przodkowie mieli podobne obiekcje względem radioodbiorników czy telefonów. Książki idź powąchać do biblioteki, kupuj natomiast wydania elektroniczne. Nie dość, że oszczędzisz życie paru drzewom, to możesz się nimi legalnie dzielić z najbliższymi. Polskie prawo pozwala udostępniać cyfrowe kopie rodzinie i przyjaciołom.

Czytnik książek elektronicznych - ograniczyć wydatki

6. Kupuj rzeczy używane

Z wielu przedmiotów korzystamy przez krótki czas, chociaż ich przydatność pozwalałaby wykorzystywać je dalej. Świetnym przykładem są tu dziecięce ubranka czy zabawki. Śpioszki czy kombinezon nie zużyją się w dwa miesiące. Tym bardziej plastikowe zabawki. Przekazuj innym rzeczy z których już nie korzystasz, a zanim kupisz coś nowego, sprawdź czy nie znajdziesz tego w lokalnym lumpeksie, na Allegro czy OLX.

Używane zabawki - ograniczyć wydatki

7. Kupuj mniej

Nie musisz od razu identyfikować się z minimalizmem, żeby nieco ograniczyć kompulsywne kupowanie. Zacznij od tego, że nie będziesz wydawać pieniędzy na rzeczy których nie potrzebujesz. Brzmi banalnie, ale warto przyjrzeć się swoim słabościom. Być może masz w szafie tylko tyle ubrań ile nosisz na co dzień, na półkach same przeczytane książki, a w kuchennej szafce dokładnie tyle jedzenia ile potrzebujesz. A być może nie?

Kupuj mniej - ograniczyć wydatki

8. Używaj rzeczy wielorazowego użytku zamiast jednorazówek

Kiedy wychodzisz z domu, zabierz ze sobą butelkę na wodę oraz torbę na zakupy. Zrezygnuj z folii spożywczej i torebek strunowych. Kanapkę do pracy spakuj do śniadaniówki, a obiad do lunchboxa lub innego pojemnika. Używaj termicznego kubka na kawę zamiast papierowego – niektóre kawiarnie wynagradzają ten gest dodatkowym upustem. Ograniczysz zarówno koszty, jak i produkcję śmieci. (np. w Starbucksie zapłacisz za kawę w swoim kubku o złotówkę mniej.)

Kawa - ograniczyć wydatki

9. Ogranicz przetworzone jedzenie

Naturalne, nieprzetworzone produkty są zdrowsze i tańsze od tych wysoko przetworzonych. Jeśli masz wątpliwości, do której grupy pokarmów należy dana rzecz, zadaj sobie pytanie czy jadano ją przed stu laty. Jedz prawdziwe jedzenie. Dodatkową oszczędnością będzie ograniczenie wydatków na leczenie, którego unikniesz dzięki zdrowej diecie. Zyskasz jeszcze więcej jeśli postawisz na produkty lokalne i sezonowe.

Prawdziwe jedzenie - ograniczyć wydatki

10. Korzystaj z komunikacji publicznej

A może ktoś z sąsiadów jeździ codziennie w tę samą stronę? Rozważ wspólne dojazdy do pracy jednym samochodem. Jeśli masz blisko, wybierz jazdę na rowerze lub spacer. Coraz więcej firm w dużych miastach decyduje się udostępnić pracownikom parking rowerowy oraz prysznice. Jeśli nie zawsze masz chęć na wysiłek przed pracą, dobrym rozwiązaniem będzie okazjonalne korzystanie z rowerów z miejskiej wypożyczalni.

Rower - ograniczyć wydatki

Zacznij chociażby od drobnych gestów. Przyczynisz się tym do poprawy kondycji domowych finansów oraz zadbasz o środowisko. Wypróbuj przyjazne naturze sposoby oszczędzania. Ekologia nie jest przypadłością wielkomiejskich singli ani odmianą snobizmu. Ekologia jest dla wszystkich.

 


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.