02.01
2018

Trzydzieści dni do nowego ja. Jak zacząć realizować postsanowienia noworoczne?


Zdania odnośnie tego, ile czasu potrzeba aby wykształcić nowy nawyk są podzielone. Niektórzy twierdzą, że wystarczy 21 dni, inni że 30. Są też tacy którym potrzeba wielu miesięcy aby utrwalić pożądane przyzwyczajenia. Wszyscy natomiast zgadzają się z tym, że nie da się pozbyć starego nawyku, o ile nie zostanie on zastąpiony nowym, który w obecnej sytuacji bardziej pasuje do naszego stylu życia. 

postanowienia

Wszyscy wiemy jak ciężko trzymać się noworocznych postanowień. Przeważnie w pierwszych dniach stycznia mamy ich całą listę i z entuzjazmem wdrażamy je w życie. Z każdym kolejnym dniem zapał słabnie, pojawiają się pierwsze pokusy i niesprzyjające okoliczności. Stare nawyki dają o sobie znać. Po kilku dniach z wielu ambitnych postanowień zostaje jedno czy dwa, a w połowie stycznia zaprzestajemy wszelkich starań, utwierdzając się tylko w przekonaniu, że nie warto próbować, bo i tak nigdy nic z tego nie wychodzi.

Co w takim razie należy zrobić, aby wyrobić w sobie nawyk, który stanie się częścią naszego życia, a nie smutnym, styczniowym epizodem?

Po pierwsze, zamiast dwudziestu postanowień dotyczących każdej możliwej sfery życia, warto skupić się na jednej rzeczy którą chcemy zmienić. Jeśli mamy w planach zacząć zdrowo się odżywiać, uprawiać sport, żyć zgodnie z filozofią Zero Waste, dojeżdżać do pracy rowerem oraz spłacić wszystkie długi, prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie. Jeśli jednak postawimy na jedną rzecz, na której skupimy się przez kolejnych trzydzieści dni, mamy szansę w ciągu roku na wdrożenie w życie dwunastu postanowień.

Po drugie, najlepiej będzie tak sformułować noworoczne postanowienie, aby łatwo dało się zweryfikować czy jest ono realizowane. “Będę żyć bardziej ekologicznie” do niczego nas nie zobowiązuje. Ale już “przestanę używać torebek foliowych” dużo łatwiej wcielić w życie.

A teraz najważniejsze: zamiast planować trwałe wdrożenie nowego nawyku, zaplanuj 30 dniową próbę. Stosuj się do swojego postanowienia konsekwentnie przez cały miesiąc. Łatwiej wypełnić zobowiązanie wiedząc, że w razie czego po czterech tygodniach zmagań możemy zrezygnować, odnosząc mimo wszystko sukces a nie porażkę. Przed nami 30 dni dojeżdżania do pracy na rowerze albo 30 dni bez jedzenia mięsa, a może 30 dni kupowania jedzenia do własnych opakowań? Jeśli uda się wytrwać 30 dni, jest bardzo duża szansa, że nowy nawyk zostanie w tym czasie wykształcony i decyzja o kontynuowaniu będzie prosta i bezbolesna. Wtedy przyjdzie pora na “wypróbowanie” kolejnego postanowienia.

Tak więc do dzieła! Oto kilka propozycji noworocznych eko postanowień. A jaki ekologiczne nawyki Wy planujecie wdrożyć w nadchodzącym roku? Koniecznie powiedzcie nam o nich w komentarzu i pamiętajcie aby nie próbować zmieniać wszystkiego na raz. Trzymamy kciuki :)

1A3A2E5E-32C8-49C9-8B59-17ABC6FA4974

392A3BDC-6D71-4AC1-BBF3-07B1608418CA

Autorem metody 30-dniowego wykształcania nowych nawyków jest Steve Pavlina.