30.11
2017

Pięć prezentów o których twoi bliscy nigdy nie zapomną


Kiedy sięgam myślami w przeszłość, do dzieciństwa, z trudem przypominam sobie wszystkie wspaniałe prezenty którymi z okazji Świąt obdarowywali mnie rodzice. Skłamałabym twierdząc, że nie pamiętam żadnego z nich. Przypominam sobie Wigilię kiedy pod choinką znalazłam wymarzony zestaw klocków. Pamiętam także lalkę którą próbowałam się cieszyć, chociaż w niczym nie przypominała tej, o jakiej marzyłam.

Z łatwością natomiast przywołuję inne wspomnienia. Pamiętam jak dziadek śpiewał kolędy przy akompaniamencie skrzypiec. Nigdy nie zapomnę, jak święty Mikołaj położył dzwonek na starym telewizorze i wychodząc zapomniał go zabrać. Do dziś wzruszam się czując w powietrzu znajomą woń wigilijnych smakołyków zmieszaną z zapachem igliwia.

IMG_2205

W czasach w jakich przyszło nam żyć, bardzo ławo jest kupić prezenty. Każdą możliwą drogą trafiają do nas reklamy kolorowych, grających i świecących podarków dla dużych i małych. Święty Mikołaj jest bogaty, a nawet jeśli nie jest, to znajdzie co trzeba w promocyjnej cenie, w dyskoncie lub w Internecie. Markowe ubrania, drogie alkohole, wielkie pudła wypełnione kolorowym plastikiem… O ilu takich prezentach będziemy pamiętać za dwadzieścia, trzydzieści czy pięćdziesiąt lat?

Oto pięć niecodziennych propozycji na prezenty. Kiedy już wszystkie podarki znikną spod choinki, nie zapomnijcie podarować najbliższym tego, co na długo zostanie w ich pamięci.

1. Miłość – spraw aby twoi bliscy poczuli się w te Święta ważni i kochani. Zamiast złości i pretensji obdaruj wszystkich ciepłym słowem, miłym gestem, pocałunkiem. Przytul dzieci. Dostrzeż to co was łączy zamiast skupiać się na tym co was dzieli.

2. Czas – przygotowania do Świąt wiążą się zazwyczaj z napiętym grafikiem, zabieganiem, zmęczeniem. Kiedy w Wigilię zamknięty zostanie ostatni sklep, a na niebie pojawi się wyczekiwana gwiazdka, pozwól sobie zwolnić. Podaruj swoim bliskim czas. Odłóż telefon, wyłącz telewizor. Bądź świadomie z tymi których kochasz.

3. Radość – spraw innym radość. Idź na małe ustępstwa. Zjedzcie więcej czekolady niż to rozsądne, śpijcie dłużej niż wypada,  połaskocz dzieci, podrap kota. Ciesz się ich radością i daj obdarować nią siebie. Zamiast rzeczy na pokaz zróbcie to na co rzeczywiście macie ochotę.

4. Piękno – zapalone świeczki, ubrana choinka, zimowy krajobraz, nastrojowa muzyka… Zapomnij na chwilę o tym co rozsądne i praktyczne. Zamiast odkurzania kątów pośpiewajcie kolędy. Przygotujcie wspólnie świąteczne dekoracje, udekorujcie pierniki.

5. Akceptacja – w czasie Świąt łatwo o sprzeczki i nieporozumienia. Nie wszystkie osoby z którymi zasiadamy przy jednym stole są przez nas lubiane w równym stopniu. Pomimo różnic w poglądach, niemiłych wspomnień i żywionej urazy podarujmy sobie i naszym bliskim wzajemną akceptację. Daj się zapamiętać jako ta osoba, która w Wigilię nawet do okropnej ciotki przemawiała ludzkim głosem.

A jakie świąteczne wspomnienia są dla was najważniejsze? O czym pamiętacie chociaż minęło już wiele lat?

 


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.