20.03
2019

5 zadań do wykonania na wiosnę


Dzisiaj pierwszy dzień wiosny. Wiosenne słońce coraz śmielej wygląda zza chmur, na drzewach i krzewach pojawiają się zalążki liści, przyroda budzi się powoli do życia. Nadejście wiosny to symboliczny moment przebudzenia nie tylko w świecie przyrody, ale również dla nas. Rytualne mycie okien i porządki w szafie to zaledwie początek długiej listy zadań do wykonania na wiosnę.

1. Zadbaj o detoks i zdrową dietę

Zimą w naszej strefie klimatycznej sięgamy po sycące i rozgrzewające dania, co niekoniecznie znaczy, że zdrowe. Jeśli i Tobie zdarzyło się pofolgować dietetycznie, to wiosna jest znakomitym momentem na detoks. Warto zacząć od wyrzucenia z jadłospisu “śmieciowego jedzenia”, kawy, papierosów i alkoholu, a w zamian pić świeże soki warzywne i ziołowe herbaty. Niech taki wiosenny detoks będzie wstępem do zdrowszej diety na dłuższą metę.

Jesienny detoks

2. Zacznij kompostować

Zima nie jest najlepszym czasem na kompostowanie, ale wyższe wiosenne temperatury będą Wam sprzyjać, jeżeli zechcecie rozpocząć przygodę z domowym przetwarzaniem bioodpadów. Jakie są zalety kompostowania? Jest ich całe mnóstwo. Twoje bioodpady są przerabiane na w pełni wartościowy nawóz i podłoże dla roślin, rzadziej musisz wynosić śmieci, nie powiększasz składowisk odpadów i ograniczasz swój wpływ na klimat. A wystarczy odrobina miejsca w ogrodzie, na balkonie lub w piwnicy, żeby rozpocząć tę ekscytującą przygodę.

Kompostownik w domu? Jak zacząć kompostować w mieszkaniu

3. Przygotuj rower na sezon wiosenny

Jeśli rower został dobrze zabezpieczony przed zimą, to czeka nas jedynie drobna kosmetyka. Pamiętaj, żeby przed pierwszą wiosenną wycieczką rowerową obowiązkowo sprawdzić ciśnienie w oponach i uzupełnić brakujące powietrze. Sprawdź również w jakim stanie są opony, czy guma nie zmurszała. Przyda się również solidne mycie roweru, zwłaszcza jeśli spędził zimę w zakurzonym garażu lub piwnicy, dokręcenie wszystkich śrub i nasmarowanie łańcucha. A potem pozostaje się cieszyć niczym nieskrępowaną jazdą na rowerze.

Jak przygotować się do jazdy na rowerze jesienią i zimą?

4. Pozbądź się zbędnych rzeczy – z głową

Nie będzie lepszego momentu na gruntowne porządki niż pierwsze dni wiosny. Rozstanie ze zbędnymi przedmiotami bywa równie bolesne, co nieuniknione. Zagracony dom to dodatkowe nerwy i większy bałagan. Rozprawienie się z tendencją do chomikowania może mieć podwójne korzyści – oczyszczenie przestrzeni i znalezienie nowych, szczęśliwych domów dla przedmiotów, które przestały nam służyć. Pamiętaj tylko, żeby nie dać ponieść się szałowi wiosennych porządków, a sprawnym sprzętom i przedmiotom w dobrym stanie znaleźć lepszy dom niż składowisko odpadów.

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami? 7 pomysłów jak pozbyć się rzeczy z głową!

5. Pomyśl nad śmieciami

Skoro nadejście wiosny jest nowym otwarciem to warto również… otworzyć kosz na śmieci i przyjrzeć się jego zawartości. Śmieciowa analiza pomoże nam zidentyfikować główne źródła odpadów w naszym gospodarstwie domowym, a dzięki temu w mig opracujemy plan naprawczy. Wiosna to dobry moment żeby zacząć przygodę z filozofią zero waste – słońce dodaje nam energii do działania, a w lokalnych warzywniakach i na targach znowu zaczną pojawiać się świeże, sezonowe i lokalnie wyprodukowane warzywa i owoce. To także świetny moment, żeby zainwestować w wielorazową butelkę na wodę, jeśli dotąd tego nie zrobiliście. Zakup bidonu pomoże Wam przygotować się na ciepłe dni, kiedy woda w plecaku czy torebce to “must have”.

Zero waste – życie bez śmiecenia


A jakie są Wasze sposoby by zacząć wiosnę z energią?