08.05
2016

Bierzesz ślub? Nie pozbywaj się śmieci


Co mają wspólnego nadające się do wyrzucenia rzeczy z wydarzeniem, które symbolizuje początek czegoś nowego w życiu? Przekonałam się o tym, przygotowując własne przyjęcie ślubne.

loveliegreenie.tumblr com

 

 – Puszki, butelki, szklane słoiki – parę miesięcy przed ślubem obdzwoniłam znajomych i poprosiłam o niewyrzucanie niepotrzebnych pojemników. Przydadzą się do dekoracji, tłumaczyłam. I choć nie wszystkie pomysły ostatecznie zostały wykorzystane, to niektóre z nich były na tyle niesamowite, że chciałabym się nimi podzielić. A nuż kogoś zainspirują w nadchodzącym sezonie ślubnym!

 

icasei com

 

Wielofunkcyjne słoiki

 W głowie się nie mieści, na ile różnych sposobów można wykorzystać zwykłe słoiki po sosach, piklach, marynatach i innych produktach. Nawet jeśli naczynia różnią się kształtem i wielkością – tym swobodniej, naturalniej i oryginalniej wyglądają one w wystroju sali weselnej. Słoiki, po ozdobieniu wstążkami albo tematycznymi naklejkami, można wykorzystać w charakterze wazonów. Jeśli przyjęcie odbywa się na świeżym powietrzu, podwieszonymi pod sufitem butelkami z kwiatami warto ozdobić wnętrze namiotu. Albo ustawić na stołach – my w słoikach mieliśmy bukiety świeżej lawendy, wyglądało to świetnie! Jeśli butelki lub słoiki oznaczy się cyframi, poinformuje w ten sposób gości, przy którym stoliku mają usiąść. Zresztą, słoiki mogą też posłużyć gościom… zamiast szklanek do kolorowych napojów.

 

weddingbells ca

 

Puszki się przydadzą

Podobnie jak słoiki, puszki można wykorzystać jako wazony albo doniczki do kwiatów. Ale nie tylko! Z blaszanych pojemników wyjdą oryginalne świeczniki. Wystarczy zrobić w ściankach wystarczająco dużo otworów (wiertłem lub gwoździem). Co więcej, takie świeczniki łatwo spersonalizować, układając z dziurek inicjały Pary Młodej albo motyw przewodni ślubu.

 

melissasheets blogspot com

 

Stare ramki na nowo

 Znalazłam ten pomysł gdzieś w internecie: nowożeńcy mieli powieszone na drzewach stare ramki i oprawy od obrazów, aby goście mogli robić przy nich zdjęcia, bawiąc się przy tym i wygłupiając. Trochę zmodyfikowałam tę ideę – do dużej ramki przymocowaliśmy sznurek, na który, przy pomocy drobnych klamerek, goście mogli zawieszać dopiero co wykonane polaroidem fotografie. Przyjaciele mieli z tego niezły ubaw, a my – świetną pamiątkę. Małe ramki do zdjęć można też wykorzystać do numeracji stołów.

 

mary-xoxo com

 

Korki w kilku odsłonach

 To zabrzmi zaskakująco, ale korki po winie są doskonałym półproduktem do dekoracji stołów i akcesoriów Pary Młodej. Ustawione przy talerzach i opatrzone w kartkę z nazwiskiem lub zdjęcie, wskażą gościom, gdzie mają usiąść. Ułożone w liczbę ponumerują stół, a w inicjały – ozdobią stolik nowożeńców. Na swoim ślubie w ostatniej chwili zrezygnowaliśmy z korków. A pomysł był taki, by wykorzystać je do butonierek i bukietu.

 

deerpearlflowers com


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.