01.04
2019

Ekologiczne blogi – najlepsze wpisy z marca


Jesteście ciekawi o czym pisali ekologiczni blogerzy w ostatnim miesiącu? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, naszym zdaniem, tekstów marca. A dzisiejszy wpis otwiera nowy cykl, który będziemy publikować na koniec każdego miesiąca. Zainteresowani? :)

5. Vademecum Zero Waste – przepis na balsam zero waste

Małgosia, która sama określa się mianem specjalistki do spraw upraszczania stylu życia, doprowadziła swoją łazienkę i kosmetyczkę do absolutnego minimalizmu. Na liście jej ulubionych kosmetyków jest mydło Aleppo i własnoręcznie robiony balsam-krem, na który przepisem dzieli się w jednym z ostatnich wpisów. Do wykonania tego niezwykłego, uniwersalnego kosmetyku wystarczą cztery składniki – wosk pszczeli, masło shea, oliwa z oliwek i olejek z pestek granatu. Szczegółowe instrukcje wykonania znajdziesz na blogu Vademecum Zero Waste.

4. Organiczni.eu – receptury mydeł dla początkujących

Również Asia, autorka bloga organiczni.eu, zabiera nas do krainy ręcznie robionych kosmetyków. Tym razem gratka dla osób, które chciałyby podjąć wyzwanie własnoręcznego wykonania mydła. Asia przygotowała dla Was dwie proste receptury, wraz z instrukcją wykonania mydeł krok po kroku, dzięki której nawet początkujący poradzą sobie z wykonaniem pierwszego mydła. Ostrzegamy – mydlenie wciąga!

3. Hodowla słów – Uczcijmy rok świni

Agnieszka pisze o weganizmie. I pisze tak, że potrafi poruszyć najczulsze struny serca i duszy. Tym razem naszą uwagę przykuł tekst poświęcony świniom, których hodowla bardziej przypomina precyzyjnie zaprogramowaną taśmę produkcyjną, niż życie zwierząt. A przecież świnie to zwierzęta inteligentne i odczuwające cierpienie. Warto przeczytać.

2. Nanowosmieci.pl – W czym wyrzucać odpady bio?

Pojawiające się w coraz częściej brązowe pojemniki na bioodpady, w połączeniu z zerową edukacją mieszkańców na temat ich przeznaczenia, budzą coraz więcej konsternacji. Oprócz tego, co powinno się wrzucać do brązowych kontenerów, najwięcej wątpliwości budzi pytanie “w czym wyrzucać odpady bio?”. Odpowiedzi na to pytanie poszukuje (skutecznie!) Julia Wizowska, autorka bloga nanowosmieci.pl. Jeśli i Was zastanawia prawidłowa odpowiedź na to pytanie, znajdziecie ją w tym tekście.

1. Green-projects.pl – Największe zagrożenia dla środowiska

Ostatnie miesiące to czas ogromnego szumu medialnego wokół problemu zanieczyszczenia plastikiem, jak najbardziej słusznego, choć nieco przesłaniającego fakt, że tworzywa sztuczne nie są jedynym problemem ekologicznym, z którym boryka się ludzkość w XXI wieku. Janusz w swoim tekście o najpoważniejszych zagrożeniach dla środowiska zwraca uwagę na problemy zmian klimatu, utraty bioróżnorodności czy eutrofizacji wód, przypominając, że społeczność międzynarodowa ma do zrobienia znacznie więcej, niż zrezygnowanie z plastikowych słomek. Brawo, Janusz!


Skoro już mowa o wyróżnieniach i rankingach, to praca redakcji Ulicy Ekologicznej również została doceniona w ubiegłym miesiącu. W zestawieniu najlepszych ekoblogów w oparciu o skalę autorytety domeny, nasz portal zajął pierwsze miejsce :) Bardzo dziękujemy BioBrokat!