03.01
2017

Eko trendy 2017 prosto z Ulicy Ekologicznej


Rok 2017 może być dla polskiej ekologii rokiem przełomowym. Listopad i grudzień zdawały się przynosić same złe wieści: perspektywę masowego wycinania drzew, ograniczanie praw ekologów, smog. Dokąd zaprowadzą nas ekologiczne ścieżki w nadchodzącym roku? Co będzie modne, co potrzebne a co użyteczne? Pokusiliśmy się o subiektywną ocenę i tak oto prezentujemy 10 eko-trendów prosto z Ulicy Ekologicznej:

1. Ogrodnicy z trzeciego piętra

Trendy 2017: Balkonowe ogródki warzywneBalkonowe ogródki warzywne

Kompostownik pod oknem, marchewka w skrzynkach i czosnek z doniczki. Zamiast pelargonii bazylia, tymianek i rozmaryny. Widok warzywnego ogródka na balkonie nie budzi już sensacji. Miejskie ogrodnictwo zaraża coraz więcej osób poszukujących radości jaką daje zbiór własnych plonów. Nowe życie czeka również miejskie ogródki działkowe. Dotąd zarezerwowane dla emerytów, znajdą uznanie w oczach młodych miłośników ekologicznych jabłek i pomidorów

2. Zwierzęta w mieście

Trendy 2017: Schronienie dla miejskich zwierzątSchronienie dla miejskich zwierząt

Jeszcze kilka lat temu w Polsce prawie nikt nie słyszał o hotelach dla owadów. Pierwsze powstające w parkach konstrukcje budziły duże zainteresowanie, były niszczone przez wandali, pojawiły się w mediach. Obecnie wiemy już, że bez zwierząt w naszych miastach daleko nie zajdziemy. Chęć działania jest coraz bardziej powszechna. Domki dla pszczół, budki dla ptaków oraz schronienia dla jeży będą powstawały w kolejnych miejscach publicznych i prywatnych ogródkach.

3. Domy szyte na miarę

Trendy 2017: Ekologiczne budownictwoEkologiczne budownictwo

Według prognoz demograficznych, w nadchodzących dekadach zmniejszy się procent Polaków mieszkających w miastach. Będziemy uciekać na wieś. Alternatywą dla okazałych willi na przedmieściach będzie budownictwo ekologiczne. Domy funkcjonalne, projektowane z myślą o wyjątkowych potrzebach swoich mieszkańców stały się faktem. Chata kryta strzechą? Niekoniecznie. Możliwości są nieograniczone, a nowe pomysły nie mają końca. Ekologiczne domy powstaną z bali słomianych, płyt wiórowych a nawet materiałów z odzysku. Dyskretnie wkomponują się w otaczający krajobraz. Będą energooszczędne i przyjazne środowisku.

4. Naturalnie od rolnika

Trendy 2017: Kooperatywy spożywczeKooperatywy spożywcze

Chociaż marzenie o wiejskiej sielance towarzyszy wielu mieszkańcom miast, niewielu zdecyduje się rzucić wszystko i wyjechać na stałe w Bieszczady. Z myślą o tych, którzy pozostaną w aglomeracjach powstają kooperatywy spożywcze. To rozwiązanie dla wszystkich, którym obrzydły warzywa bez smaku, niedojrzałe owoce i filety rybne w glazurze jakie znajdziemy w markecie. W dużych miastach bez wychodzenia z domu można już zamówić lokalne warzywa i owoce z ekologicznych upraw, świeże zioła czy jajka od zielononóżki. Kooperatywy zrzeszają lokalnych dostawców i odbiorców, negocjują dobre warunki zakupu produktów i gwarantują systematyczne dostawy. Oprócz plonów z okolicznych pól, można w nich kupować ryby prosto z Bałtyku, miód, oraz sycylijskie cytryny i pomarańcze, a to przecież jeszcze nie koniec możliwości.

5. Zielone śniadanie

Trendy 2017: Zielone koktajle i świeże sokiZielone koktajle i świeże soki

Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że jedzenie surowych warzyw i owoców jest zdrowe – zapobiega wielu chorobom, dostarcza mnóstwo składników odżywczych i nie tuczy. Problem w tym, że nie wszystkim one smakują. Rozwiązaniem jest picie warzywno-owocowych koktajli i świeżo wyciskanych soków. Zyskują one coraz więcej zwolenników wśród celebrytów, sportowców i zwykłych ludzi. W sieci znajdziemy przepisy na napoje we wszystkich kolorach tęczy, a na sklepowych półkach nowe modele wolnoobrotowych wyciskarek. Chcesz być modny i zdrowy przy okazji? Zamień papierowy kubek na słoik ze słomką. Szpinak z bananami postawi cię na nogi lepiej niż sojowe latte!

6. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Trendy 2017: Powrót do medycyny naturalnejPowrót do medycyny naturalnej

Każdego roku medycyna konwencjonalna zdaje się robić ogromne postępy. Jesteśmy coraz lepiej diagnozowani. Mamy dostęp do nowych leków, terapii i zabiegów. Jednocześnie prowadzony styl życia: niezdrowa dieta oraz braku ruchu, a także zanieczyszczenia środowiska sprzyjają zapadaniu na rozmaite choroby. Tracimy zdrowie, a leczenie nasila kolejne objawy. Ostatecznie odmawiamy przyjmowania chemicznych środków. Szukamy alternatyw i znajdujemy je w naturze – w roślinach i substancjach które zostały zapomniane lub są pomijane przez lekarzy i farmaceutów. Są tanie i ogólnodostępne, gdyż nie można opatentować kurkumy, imbiru czy soku z cytryny. Tymczasem wiedza o sposobach ich stosowaniu powraca do łask. Czy rok 2017 zapisze się w historii jako ten, w którym medycyna naturalna trafiła do głównego nurtu?

7. Modnie i ekologicznie

Trendy 2017: Polska odzież ekologicznaPolska odzież ekologiczna

Świat mody nie pozostaje obojętny na ekologiczne oczekiwania swoich klientów. Odzież określana mianem „eko” stała się alternatywą dla tak zwanej szybkiej mody: ubrań produkowanych masowo, niskim kosztem, z pominięciem zasad sprawiedliwego handlu. Podejmując decyzję o zakupie coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na fason czy jakość tkaniny ale również miejsce i proces produkcji. Szukamy rzeczy wytwarzanych lokalnie, etycznie i z troską o środowisko naturalne. Z takiego obrotu spraw cieszą się bez wątpienia polscy projektanci i rodzime marki. W odpowiedzi na zapotrzebowanie planują nowe kolekcje dla świadomych konsumentów. Przyszłość ekologicznej mody to nie szara dresówka i płótno w kolorach ziemi, lecz modne, trwałe i funkcjonalne ubrania, często niewiele droższe od modeli z sieciówek produkowanych konwencjonalnymi metodami.

8. Rowerem przez miasto

Trendy 2017: Przez miasto na rowerzePrzez miasto na rowerze

Żadne miasto na świecie nie rozwiązało problemu korków budując szersze drogi. Udowodniono natomiast że poprawę płynności ruchu ulicznego można uzyskać stawiając na infrastrukturę pozwalającą na szybkie i bezpieczne przemieszczanie się komunikacją publiczną, rowerami oraz pieszo. Przesiadka z samochodu na rower wpływa korzystnie również na inne aspekty miejskiego życia, takie jak ograniczenie ilości spalin czy zmniejszenie hałasu. W 2016 roku warszawskie rowery miejskie zamknęły piąty sezon odnotowując 8 milionów wypożyczeń. Popularność jednośladów nie słabnie. Stołeczne korporacje otwarcie zachęcają swoich pracowników do rezygnacji z samochodów i dojazdów do pracy na dwóch kółkach. W nowych biurowcach parkingi rowerowe i prysznice stają się standardem. W 2017 w Warszawie nowymi ścieżkami rowerowymi przejedziemy wygodnie przez centrum miasta, w tym między innymi ulicą Marszałkowską.

9. Samochody bez spalin

Trendy 2017: Samochody elektryczneSamochody elektryczne

Pomimo wprowadzanych od dłuższego czasu zachęt finansowych i administracyjnych samochody elektryczne nadal stanowią zaledwie pół procenta wszystkich rejestrowanych w Europie aut, a ich ładowanie przysparza właścicielom sporo kłopotów. Nadchodzący rok ma odmienić losy elektrycznych pojazdów. Niemiecki rynek dojrzał do stawienia czoła zyskującej w zawrotnym tempie na popularności, elektrycznej Tesli. Przewidziane zostały dotacje rządowe, zachęty dla kupujących oraz pokaźne inwestycje. Nowe elektryczne maszyny mają zrewolucjonizować przemysł samochodowy. W niecałe 10 lat Volksvagen zamierza zostać liderem produkcji e-samochodów i wypuścić na rynek 30 nowych modeli. Istnieją powody aby sądzić że w nadchodzącym roku polskich dróg nie zaleje fala używanych elektrycznych aut. Bez wątpienia jednak i na naszych ulicach zmiany nie każą na siebie długo czekać. Na dobry początek w kilku polskich miastach zaczęły kursować wspomagane silnikami elektrycznymi, hybrydowe autobusy.

10. Dobrana para – ekologia i technologia

Trendy 2017: Czysta technologiaCzysta technologia

Stopniowo czyste technologie stają się istotnym źródłem rozwoju światowej gospodarki. Odnawialne źródła energii znajdują coraz szersze zastosowanie. Współczesna ekologia to nie powrót do cepa i motyki, lecz zaawansowane projekty tworzone z poszanowaniem dla środowiska. W minionym roku światło dzienne ujrzał pierwszy w historii elektryczny samochód napędzany jonizowaną wodą. Samolot Solar Impuls okrążył kulę ziemską posiłkując się wyłączni światłem słonecznym. W technologii drzemie niczym nieograniczony potencjał. Nadchodzący rok pokaże czy potrafimy odpowiedzialnie z niego korzystać.

 

Takie tendencje dostrzegamy w nadchodzących miesiącach z naszej redakcyjnej perspektywy. A jak to wygląda w Waszej okolicy? Czym ekologicznym zaskoczy nas Nowy Rok?