21.12
2018

Jak nie naśmiecić w Święta?


Przygotowania do Świąt wchodzą na ostatnią prostą, choć pewnie wielu z nas właśnie w ten ostatni weekend przed Bożym Narodzeniem te przygotowania dopiero rozpocznie. Niezależnie od tego, czy zaliczamy się do pierwszej grupy, planujących z wyprzedzeniem, czy do tych, którzy zakupy i prezenty zostawiają na ostatnią chwilę, przydać nam się może poradnik o tym, jak nie naśmieć w święta.

Gotowanie bez przesady

Tak, tak, wiemy. W naszej tradycji Wigilia nie może się obyć bez dwunastu potraw, których spróbowanie (wszystkich!) według przesądów zapewnić ma nam szczęście w kolejnym roku. Rzadko kiedy jednak udaje nam się rozprawić z taką ilością jedzenia, zwłaszcza jeśli święta spędzamy w gronie skromniejszym niż pułk wojska. Czasami na świątecznym stole pojawiają się też potrawy, których obecność podpowiada tradycja, ale nie cieszą się powszechną sympatią. Do planowania wigilijnej kolacji warto podejść z rozwagą, wybrać ulubione dania i ugotować je w ilości, z którą się zdołamy uporać zanim nastanie nowy rok ;) A skoro mamy już gotowe rozważne menu, sporządźmy dokładną listę i biegnijmy na ostatnie świąteczne zakupy!

Zakupy bez śmieci

Idąc na przedświąteczne zakupy obowiązkowo zabieramy ze sobą:

  • torby na zakupy
  • woreczki wielorazowe na warzywa, owoce i produkty sypkie na wagę
  • pojemniki i słoiki na “mokre” towary
  • silną wolę, która pomoże nam stawić opór promocjom i pokusom
  • i listę zakupów, której ściśle się trzymamy
  • morze cierpliwości

Przedświąteczne zakupy to często stres, tłum ludzi, kolejki i nerwy. W takich warunkach, gdy tylko marzymy o tym, żeby znaleźć się z powrotem w cichej i bezpiecznej przystani naszego domostwa, łatwo o wybranie drogi na skróty, “byleby tylko było po wszystkim”. Cierpliwość godna buddyjskiego mnicha pomoże nam przetrwać przedświąteczny chaos, a w koszyku wyląduje mniej niepotrzebnych, opakowanych w liczne warstwy plastiku produktów.

Bezśmieciowe prezenty

O prezentach w duchu zero waste przygotowaliśmy cały, odrębny tekst. Znajdziecie go poniżej.

20 pomysłów na prezenty w duchu Zero Waste

Niezależnie od tego, czy nasze prezenty wpisują się w filozofię “zero waste” czy nie, wciąż możemy je zapakować tak, żeby było trochę bardziej ekologicznie. Bawełniana torba, która zostanie użyta wielokrotnie, torebki w których dostaliśmy prezenty w poprzednich latach, papier makulaturowy a nawet gazety – sposobów na zapakowanie prezentów w duchu zero waste jest więcej niż potraw na wigilijnym stole ;) Warto pamiętać, że opakowanie służy tylko kilka chwil, a najważniejsze są uczucia, które kryją się za podarunkiem.

Dekoracje zero waste

Największy czar mają ozdoby z dawnych lat, a najbardziej te nieco odrapane bombki, które pamiętamy z dzieciństwa. Jeśli jednak delikatne ozdoby nie przetrwały próby czasu, to zamiast kupować nowe, możemy sięgnąć po naturalne ozdoby w duchu DIY (do it yourself). Idealnie na choince sprawdzą się plasterki wysuszonych pomarańczy i pięknie zdobione pierniki własnego wypieku.

A co z choinką? Jeśli już jesteśmy w posiadaniu sztucznej, ubierzmy tę, którą mamy. A jeśli choinki nie mamy, to przed nami szereg opcji do wyboru. Wypożyczalnie choinek, choinki w doniczkach, które można zasadzić po świętach w ogrodzie, albo alternatywne choinki wykonane z gałązek lub darów lasów.

gingerbread-3027956_1280

Bez marnowania

Nawet jeśli świąteczne menu zaplanowaliśmy w najdrobniejszym szczególe, może się zdarzyć, że w ostatniej chwili nie przyjedzie ciocia Wandzia z wujkiem Stasiem, a bratowa przyniesie na wigilię dodatkową blachę ciasta. Co zrobić z nadmiarem żywności po świętach, żeby nie wylądowała na śmietniku? Część żywności można przechowywać przez dłuższy czas lub zamrozić, ale jeśli definitywnie nie poradzimy sobie z obfitością potraw, to warto zlokalizować najbliższą jadłodzielnię lub organizację charytatywną, która przyjmie żywność dla osób potrzebujących.

A Ty, jakie masz sposoby, żeby ograniczyć odpady w okresie świątecznym?