13.04
2017

Jak one to znoszą? Skąd się wzięło jajko na Twoim stole


Czy wiecie jak wygląda życie kur zmuszonych przez całe swoje życie do znoszenia jajek w warunkach chowu klatkowego? Znany z dzieciństwa naszego, czy też może naszych rodziców obraz szczęśliwych kur biegających po podwórku niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. W dzisiejszych czasach jest on obecny głównie w książeczkach dla dzieci oraz na opakowaniach jaj. Pozwala producentom zamaskować pod kolorową etykietą smutną rzeczywistość. 

Za kilka dni Wielkanoc. Być może już dziś udacie się po pierwsze świąteczne zakupy. Nie zapomnijcie w tym czasie o istotach które obecne na wielu stołach, świąteczne dania przypłaciły jakością życia, zdrowiem, a może nawet życiem. Posłuchajcie, dlaczego warto wybierać jajka “zerówki”:

Jak wyrazić poparcie dla polepszenia życia kur?

Zadeklaruj niekupowanie jajek z chowu klatkowego. Chów klatkowy kur niosek to okrutna i przygnębiająca praktyka. Kury żyją w klatkach umieszczonych w ciemnych halach przesiąkniętych zapachem zwierzęcych wydzielin. Nie mają dostępu do świeżego powietrza i słońca. Wiele z kur umiera z wycieńczenia. Inne z powodu stresu wydziobują sobie wzajemnie pióra.

Hodowcy traktują czujące zwierzęta jak maszynki do produkcji jajek. Jedynie ukrywanie tego procederu przed konsumentami za ścianami przemysłowych ferm sprawia, że wciąż trwa. Zadeklaruj, że nie będziesz tego wspierać. Razem z Tobą uda nam się poprawić los zwierząt!

Aby dowiedzieć się więcej o smutnym losie kur niosek pobierz raport przygotowany przez stowarzyszenie Otwarte Klatki pt. „Jak one to znoszą. Problemy dobrostanu kur niosek w Polsce”, w którym opisane zostały wyniki śledztwa na kurzych fermach przemysłowych.

Źródło: strona kampanii Jak one to znoszą?

Zdjęcie kury: stressfree.pl