10.12
2015

Joanna Krupa przeciwko hodowli zwierząt na futra w Polsce


Modelka nie tylko chce sklepów wolnych od futer, ale publicznie podpisała list do premier Beaty Szydło i poprosiła w nim o wprowadzenie zakazu takiej hodowli.

Podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce modelka Joanna Krupa zwróciła się z prośbą do premier Beaty Szydło oraz do posłów w Sejmie, aby opowiedzieli się za zakazem hodowli zwierząt na futro w Polsce. Publicznego wsparcia Joannie Krupie udzielił Robert Biedroń, prezydent miasta Słupsk, oraz ponad 55% polskich obywateli, którzy wedle ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini opowiadają się za całkowitym zakazem tej hodowli w Polsce.

70df738e34a1432eab79f4127be49ce1181cfc02Wraz z Robertem Biedroniem modelka promowała już adopcję zwierząt ze schronisk

Prawie 11 milionów norek, lisów i jenotów zabijanych jest co roku tylko z powodu ich futra. Chciałabym prosić rząd i wszystkich członków Sejmu o zajęcie stanowiska w tej sprawie i o poparcie dla wprowadzenia zakazu ferm futrzarskich w Polsce – pisze Joanna Krupa.

Solar-wolny-od-futerPierwsza komercyjna firma odzieżowa w Polsce oficjalnie dbająca o poprawę losu zwierząt

Co może wydawać się zadziwiające – Polska jest drugim po Danii krajem w Europie trudniącym się hodowlą dzikich zwierząt na futra. Futrzarskie fermy w Europie, ze względu na systematyczne znęcanie się nad zwierzętami, są już zabronione w Wielkiej Brytanii, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Holandii oraz Bośni i Hercegowinie. Także niemiecki Bundestag będzie wkrótce decydował nad wprowadzaniem takiego zakazu. Zwierzęta na polskich fermach futrzarskich cierpią katusze w małych klatkach, aż zabije się je w okrutny sposób.

hugo_boss_1Stella McCartney, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Adolfo Dominguez, a w tym roku jeszcze Hugo Boss

Międzynarodowi projektanci również występują przeciwko hodowli zwierząt na futra.
W tym roku Hugo Boss publicznie ogłosił swoją rezygnację z futer w kolekcjach, dołączając do takich nazwisk jak Stella McCartney, Tommy Hilfiger, Calvin Klein czy Adolfo Dominguez. Wśród komercyjnych firm odzieżowych panuje podobny trend: na listę sklepów wolnych od futer wpisały się już m.in. Massimo Dutti, ZARA, COS, Topshop, Marks & Spencer Esprit czy &Other Stories. W Polsce z futer króliczych zrezygnowała marka SOLAR stając się tym samym pierwszą komercyjną firmą odzieżową w Polsce, która oficjalnie poparła działania mające na celu poprawę losu zwierząt.

 

Zdjęcia: Strona Roberta Biedronia na Facebooku, otwarteklatki.pl