25.08
2016

Nie masz miejsca? Powieś ogród! – Kokedama


Małe mieszkanie – bolączka wielu z nas. Zieleń w domu – pragnie jej nie mniejsza liczba osób, zwłaszcza, że sezon balkonowy dobiega końca. Ale ile pomieszczą parapety? Marzy się umiejętność lewitowania przedmiotami. Tę jednak mało kto posiada, ale kokedamę stworzyć da radę każdy z nas. 

Powiedzmy sobie uczciwie: może wiszących ogrodów Semiramidy sobie nie wyobrażajmy. Ale namiastkę wiszącego ogrodu możemy dzięki kokedamie  uzyskać. I nie trzeba nam do tego doniczek!

2014-02-16-12.25.03Kula ulepiona!

Czym jest kokedama? W skrócie – to roślina posadzona w kulę zrobioną z mchu i ziemi. Czasem składnikiem kuli mogą być też paprocie. Tak przygotowaną konstrukcję można zawiesić w dowolnym miejscu, gdzie będzie pewność dostępu światła słonecznego.

 

2014-02-16-12.25.20Czas wsadzić roślinę

 

Jak przygotować kokedamę? 

Przygotujcie:

 • duże, nieporozrywane kawałki mchu,
 • ziemia, najlepiej do bonsai, zmieszana ze zwykłym podłożem torfowym (odkwaszonym),
 • roślina,
 • sznurek,
 • scyzoryk.

 

2014-02-16-12.27.18Całość do opatulenia mchem…

 

Do dzieła!

 1. Mieszamy ziemię z torfem w stosunku 1:1 (albo w jakimkolwiek innym stosunku byleby udanym i za obopólną zgodą stron).
 2. Z mieszanki formujemy kulę, tak, by się rozpadała. By ziemia lepiej się lepiła, można zwilżyć wodą.
 3. Kulę przełamujemy lub robimy w niej otwór i sadzimy roślinę. Delikatnie ugniatamy naszą prawie gotową kokedamę.
 4. Teraz obkładamy kulę szczelnie mchem i obwiązujemy tak, by ani mech ani ziemia spomiędzy niego, nie wypadały. Na załączonych obrazkach widzicie kulę, którą związaliśmy zwykłą czarną nitką.
 5. Całość wstawiamy do wody – tak, aby cała kula była mocno zwilżona.
 6. Obwiązujemy kulę sznurkiem, na którym całość zawiśnie. Wieszamy. Potem regularnie podlewamy lub zraszamy.

 

2014-02-16-12.36.37Teraz dajemy się całości konstrukcji napić…

 

To wszystko! Cały proces tworzenia zajmie Wam najwyżej pół godziny. I nie musicie władać umiejętnościami Michała Anioła, by ją stworzyć.

 

 

I już! Zaczątek naszego ogrodu jest!

 

Interesuje Was domowe i miejskie ogrodnictwo oraz praktyczne rozwiązania? Zaglądajcie do nas – nasz ogród w centrum zawsze jest bujny w pomysły: KLIK!


Chodzimy po mieście, rozglądamy się w wirtualnej rzeczywistości, szukając ciekawych pomysłów w temacie szeroko rozumianej zieleni w mieście. Mamy praktyczne podejście do tematu. Wykonujemy i realizujemy projekty, doradzamy i dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Chcecie podzielić się swoim punktem widzenia, przedstawić pomysł, projekt, pochwalić się swoimi dokonaniami, realizacjami? Widzieliście coś (nie)ciekawego? Chętnie zapoznamy się z tym, wrzucimy na stronę, pokażemy innym. Szukajcie nas tu: http://ogrodwcentrum.pl