20.09
2018

Myjka konopna – ekologiczny gadżet numer jeden


Muszę Ci się pochwalić, że zaledwie kilka dni temu dostałam od koleżanki ręcznie zrobioną myjkę konopną. W pierwszej chwili nie wiedziałam co to takiego.

Podała mi ją z wymownym uśmiechem przy kawiarnianym stoliku. Podziękowałam i już wiedziałam, że to mój gadżet Zero Waste numer jeden. Jak się później okazało, nie tylko mi spodobał się ten szorstki zmywaczek.

35A2E0C0-04AD-45BD-972C-2626C3A37494

Jeśli i Ciebie pociąga ograniczanie wytwarzanych śmieci, czyli życie zgodne z filozofią Zero Waste, myjka konopna powinna znaleźć się na Twojej liście rzeczy niezbędnych. Chociaż osobiście nie próbowałam, wszyscy przekonuja, że jej wykonanie jest banalnie proste. Możecie to sprawdzić osobiście – na blogu EkoEksperymenty Dorota podaje przepis na jej wykonanie. Podstawą jest sznurek konopny.

Myjka z powodzeniem zastępuje u mnie wszystkie zmywaki i kuchenne ściereczki do czyszczenia. Pozwala domyć brudne naczynia, przetrzeć blaty czy wyszorować warzywa. Po zmoczeniu staje się dosć sztywna i wolno schnie, jednak nie jest to wystarczającym powodem do rezygnacji z jej stosowania.

Sznurek konopny ma wiele zalet. Po pierwsze jest w pełni naturalny i w przeciwieństwie do plastikowych zmywaków nie zanieczyszcza środowiska. Konopie siewne rosną szybko, lokalnie, a ich uprawy mają ujemny bilans CO2 (co oznacza, że pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż wytwarzają). Co więcej, w przeciwieństwie do plastikowych odpowiedników, które rozkładają się przez setki lat zanieczyszczając grunt i wodę cząsteczkami mikroplastiku, myjkę konopną można po prostu umieścić w kompostowniku i poczekać aż się w pełni rozłoży.

2BC69FD3-2A6B-4C9E-8D30-69B1E3823DB5

Po drugie, sznurek z konopii jest bardzo trwały. Zmywaczek z niego wykonany można stosować przez wiele tygodni, miesięcy, a może nawet lat, o ile nie potniemy go myjąc noże lub w inny sposób nie ulegnie uszkodzeniu.

Po trzecie, mój nowy nabytek jest bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości. Podobno wraz z deską do krojenia, zmywak jest największym siedliskiem wszelkiego rodzaju mikroorganizmów kuchennych, również tych szkodliwych jak gronkowiec czy salmonella. Zwykły zmywak po dwóch praniach do niczego się nie nadaje. Zmywak sznurkowy można prać w pralce wraz z ręcznikami, a nawet odkażać ekologicznym środkiem do pieluch wielorazowych bez utraty jego właściwości.

Chociaż myjka wydziergana z konopnego sznurka nie sprawi, że zrezygnuję ze zmywania naczyń w zmywarce, z całą pewnością warto sobie taką zrobić. Można też spróbować ją dostać, jeśli tak jak ja macie pewne braki w talentach manualnych. Moja myjka po praniu ma jeszcze jedno ważne zadanie w naszym domu. Jest najbardziej ekologiczną ze wszystkich kołderek dla lalek ;)


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.