17.11
2016

Na ratunek sfilcowanym i rozciągniętym swetrom


Komu z nas nie zdarzyło się wyciągnąć z pralki ubrań, które choć czyste i pachnące, to nie nadawały się do noszenia, bo w procesie prania znacznie zmieniły rozmiar?

Ta niemiła niespodzianka jest szczególnie bolesna, gdy dotyczy naszego ulubionego swetra. Podpowiadamy jak domowymi sposobami uratować ubrania, które zmieniły swój rozmiar.

 

hand-277161_960_720Już nie tak piękny, a ulubiony? Trzeba go ratować!

 

Na początek rozciągnięte ubrania

  • Rada 1 – gorąca woda

O tym, że swetry wyprane w zbyt ciepłej wodzie mogą po praniu zmniejszyć się nawet o kilka rozmiarów wiemy doskonale. Warto tą wiedzę wykorzystać do uratowania rozciągniętych ubrań. W tym celu wypierzmy je w temperaturze 50 – 60 stopni oraz suszmy w pozycji leżącej na rozłożonym ręczniku.

W podobny sposób możemy uratować np. same rękawy, czy zbyt obszerny golf. Wówczas w gorącej wodzie moczymy tylko tą część garderoby, którą chcemy zmniejszyć. Efekt możemy utrwalić susząc gorącym strumieniem suszarki, albo żelazkiem.

  • Rada 2 – bez płynów do płukania

Nie wszystkie ubrania traktujmy płynami do płukania. Środek ten nie służy zwłaszcza swetrom wykonanym z grubej wełny, z tendencją do „ciągnięcia w dół”. Płyny do płukania nawilżają włókna, w efekcie czego ubrania łatwiej się rozciągają.

 

  • Rada 3 – sól i szare mydło

Zarówno sól, jak i szare mydło działają nieco usztywniająco. Ubrania wyprane z dodatkiem tych substancji staną się nieco bardziej zbite, dzięki czemu mogą odzyskać swój dawny kształt.

mont-hwan-615565_960_720Sposób na rozciągnięcie czy sfilcowanie? Czego szukasz?

 

Gdy ubranie się zbiegnie

Znane są też sposoby pozwalające uratować ubrania skurczone w praniu. Częściowo są one przeciwieństwem tych omówionych wcześniej. Przedstawiamy kilka z nich:

    • Rada 1 – odżywka do włosów

Potrzebujemy 50 ml odżywki do włosów, może być najzwyklejsza. Rozpuszczamy ją w szklance ciepłej wody, a następnie wlewamy do miski z zimną wodą i zanurzamy sweter  na kwadrans. Następnie wyjmujemy tkaninę, odciskamy i przez kilka minut moczymy w czystej, zimnej wodzie, aby wypłukać resztki odżywki. Suszymy na stosie ręczników, delikatnie i równomiernie rozciągając, aby ubranie osiągnęło odpowiedni rozmiar.

  • Rada 2  – szampon dla dzieci i mleko

Sweter zamiast w płynie pierzemy w delikatnym szamponie dla dzieci. Najlepiej pozostawić go w wodzie z szamponem przez ok. 20 minut, po czym przez kilka godzin moczymy tkaninę w roztworze mleka i wody (pół szklanki mleka na litr wody). Dokładnie płuczemy i suszymy tak jak w poprzednim przypadku.

  • Rada 3 – gliceryna

Sposób niemal analogiczny , jak wcześniejszy, jednak nieco bardziej skuteczny. Tym razem zamiast w szamponie i mleku, sfilcowane tkaniny moczymy przez 20 minut w 4 litrach wody z dodatkiem 30 ml gliceryny.

  • Rada 4 – ciepło lub mróz

Choć wysoka temperatura odpowiada za skurczenie ubrań, to jednak właściwie stosowana może również je rozciągnąć. Prasując ubranie na lewej stronie z dużą ilością pary możemy uratować zbite tkaniny.  Pomóc może też mrożenie. W tym celu mokry sweter zawijamy w folię i wkładamy do zamrażalnika.  Rozciąganie powinno odbywać się sukcesywnie, na płasko, podczas odmrażania w temperaturze pokojowej.

Sposób niemal analogiczny , jak wcześniejszy, jednak nieco bardziej skuteczny. Tym razem zamiast w szamponie i mleku, sfilcowane tkaniny moczymy przez 20 minut w 4 litrach wody z dodatkiem 30 ml gliceryny.

Poza tym sfilcowane swetry można jeszcze wykorzystać na wiele sposobów – uszyć z nich rękawiczki, skarpetki, ozdoby choinkowe, maskotki i torby. Jak zwykle zachęcamy do upcyklingu!

 

6a00d8358081ff69e2016760b66c09970b-800wi

Zdjęcie pochodzi z bloga A Beautiful Mess

Na ratunek sfilcowanym i rozciągniętym swetrom, 3.4 out of 5 based on 7 ratings

Interesuje się zdrowiem, sportem i wszelkimi rzeczami wartymi uwagi. Uwielbia kawę, czekoladę i dobrą książkę.