06.01
2017

Postanowienia noworoczne. Trzy proste rzeczy które możesz zrobić dla świata


Być może nie zamierzasz w tym roku zrezygnować z jedzenia mięsa. Może nie masz w planach mycia łazienki sodą i octem ani robienia własnego mydła. Jeśli jednak chcesz niedużym nakładem sił i środków zrobić coś nie tylko dla siebie, ale również dla świata, na początek przestań robić te trzy rzeczy. Albo chociaż jedną z nich.

Postanowienia noworoczne - unikaj niepotrzebnych zakupów i zbędnych opakowań plastikowychUnikaj niepotrzebnych zakupów i zbędnych opakowań / źródło: Murdo Macleod, theguardian.com

Przestań używać torebek plastikowych

Wiesz, że zaśmiecają świat, ale przy kasie w sklepie trudno ci się z nimi rozstać. Tymczasem naprawdę warto. Noś własną torbę na zakupy. Tym prostym gestem możesz zdziałać więcej niż myślisz. Wykorzystana torebka plastikowa znika ci z oczu kiedy trafia do kosza na śmieci, ale poza zasięgiem wzroku zostanie z nami przez kolejnych kilkaset lat. W ciągu roku zużywasz prawdopodobnie kilkadziesiąt foliowych jednorazówek. Każda z której zrezygnujesz oznacza jedną mniej na wysypisku, jedną mniej latającą po plaży, jedną mniej na trawniku w parku.

Przestań wyrzucać jedzenie

Na pewno pamiętasz jak babcia kazała ci dokończyć paskudnego kotleta, ponieważ dzieci w Afryce nie mają co jeść. „Cóż za bzdura, wyślę im chętnie cały obiad” myślałaś pakując mielonego pod ziemniaczki. Jednak argument babci nie był aż tak niedorzeczny jak ci się wtedy wydawało. W Polsce marnujemy średnio 1/3 kupowanego jedzenia. Na śmietnik trafiają przede wszystkim wędliny, pieczywo oraz warzywa i owoce. Wyrzucając żywność marnujemy nie tylko pieniądze ale także pracę innych ludzi, wodę oraz energię. Tymczasem co dziesiąty człowiek na świecie nie ma dość pożywienia aby najeść się do syta. Postępuj etycznie. Zrób grzanki z wczorajszej kajzerki

Postanowienie noworoczne: nie wyrzucaj jedzenia1/3 kupowanego jedzenia trafia do kosza naśmieci / źródło: theguardian.com

Przestań kupować niepotrzebne rzeczy

Czy zdarzyło ci się wybrać do sklepu z zamiarem kupienia jednej rzeczy, a wrócić z pełnymi siatami? Rękawiczek po które poszłaś co prawda nie znalazłaś, ale masz nową płytę, dwa kolorowe czasopisma, rajstopy i świetną sukienkę, w sam raz na chłodne dni. Szybko znajdujesz usprawiedliwienie dla spontanicznych zakupów. Przecież ze wszystkiego będziesz korzystać. Promocje, przeceny, wyprzedaże to tylko kilka okazji do kompulsywnego kupowania. Kiedy następnym razem sięgniesz po jeansy za jedyne 19,99 przypomnij sobie, że do ich wyprodukowania potrzeba tyle wody ile wypijasz przez 14 lat. Nie napędzaj zbędnej produkcji. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz.

Stare nawyki i przyzwyczajenia są największymi wrogami zmian. Jakie są Wasze sposoby aby wytrwać w noworocznych postanowieniach?

 


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.