28.04
2018

Ślubne 5R czyli wesele w duchu Zero Waste


Ciężko wyobrazić sobie coś w zamyśle bardziej jednorazowego niż ślub i wesele. Jak wiadomo w życiu bywa różnie, jednak Pary Młode zwykle przygotowują się do wielkiej chwili kierując się hasłem „ten jedyny najważniejszy dzień”. Trudno więc o wydarzenie, które generuje więcej przedmiotów na jedną okazję, począwszy od strojów nowożeńców na dekoracjach skończywszy.

6FAF9ACD-BCE8-447B-B56F-0471E0DDFEB5

Stosując się do znanych nawet początkującym zero-wasterom popularnych zasad „5 R” (refuse, reduce, reuse, recycle, rot) możecie jednak sprawić, że Wasz ślub odciśnie na środowisku zdecydowanie mniejsze piętno niż tradycyjne wesele. Poniżej podpowiadamy jak zorganizować ekologiczne zaślubiny podążając za pięcioma prostymi regułami.

1. Refuse – zrezygnuj z rzeczy, których nie potrzebujesz

Nie przyjmuj i nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz. Biorąc udział w targach ślubnych nie zgarniaj wszystkich wpadających Ci w ręce ulotek – wybierz te, które naprawdę Cię interesują, a najlepiej zrób zdjęcia stoiska telefonem (umożliwi Ci to późniejsze odnalezienie wystawcy w Internecie). Nie sugeruj się też bombardującymi Cię ze wszystkich stron reklamami zupełnie zbędnych akcesoriów i gadżetów ślubnych – większość z nich nie jest Ci do niczego potrzebna. Dotyczy to zwłaszcza przedmiotów jednorazowego użytku oraz tych zaprojektowanych specjalnie na tę szczególną okazję: czy jeszcze kiedyś wykorzystasz wieszak na ubrania lub szlafrok z napisem „Panna Młoda”?

2. Reduce – ogranicz niezbędne akcesoria do minimum

Niemal każda przyszła Panna Młoda marzy o pięknym wystroju miejsca zaślubin oraz sali weselnej. Przy wyborze ozdób i dodatków kieruj się jednak zasadą „mniej znaczy więcej”. Zachowywanie umiaru ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, lecz także na sytuację finansową przyszłej Pary Młodej. Kolejną zaletą oszczędnego podejścia do dekoracji jest estetyka. Minimalizm i prostota są zdecydowanie na czasie. Zasady te aplikują się oczywiście nie tylko do wystroju sali weselnej, lecz także do stylizacji Nowożeńców. Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z wystawnych sukien i ciężkich wieloczęściowych garniturów na rzecz skromnych klasycznych kreacji.

3. Reuse – skorzystaj z tego, co już masz pod ręką

Wybierając kreację oraz dodatki i dekoracje w pierwszej kolejności postaraj się znaleźć opcję z drugiej ręki lub postaw na akcesoria, dla których znajdziesz zastosowanie w przyszłości. Wykorzystaj też to, co już masz pod ręką. Zamiast kupować drogie obrączki i biżuterię w ekskluzywnym salonie jubilerskim przejrzyj szuflady i poszukaj kolczyków bez pary lub splątanych i dawno zapomnianych złotych łańcuszków, które będzie można przerobić u złotnika.

W ten sam sposób pomyśl o reszcie ślubnych ozdób: być może na dnie szafy Twojej mamy lub babci znajdziesz coś absolutnie wyjątkowego. Postaw na rodzinny vintage. Pomyśl też o zakupie używanej sukni ślubnej. Często wybór kreacji z drugiej ręki umożliwia spełnienie marzeń – dzięki znacząco niższej cenie będziesz mogła pozwolić sobie na zakup, z którego musiałabyś zrezygnować w salonie. Wybierając buty zastanów się, czy zamiast niebotycznie wysokich białych szpilek nie warto skłonić się ku parze, którą będziesz mogła założyć również na inne okazje. Pamiętaj: każda Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie coś starego, pożyczonego i niebieskiego. Nadaj staremu przesądowi nowe znaczenie!

897D42DE-5CBA-49E1-82D5-ABE3D124A3AFZdjęcie: Studio Paperplant

4. Recycle – wykorzystaj ponownie

Zanim zaopatrzysz się w tonę gotowych artykułów dekoracyjnych pomyśl o recyklingu i upcyclingu. Do stworzenia wyjątkowych ozdób możesz wykorzystać między innymi przedmioty takie, jak szklane słoiki i butelki po przetworach, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne wazony, a przystrojone kawałkiem bawełnianej koronki lub naturalnym sznureczkiem świetnie wpiszą się w klimat rustykalnego przyjęcia weselnego.

Zadbaj też o to, żeby wybrane przez Ciebie zaproszenia i dodatki weselne mogły zostać poddane recyklingowi, kiedy przestaną już spełniać swoją funkcję. Wybieraj produkty wykonane z papierów ekologicznych z naturalnymi ozdobami, takimi jak lniany sznureczek, czy suszone kwiaty, które w całości będą mogły zostać ponownie przetworzone. Wykaż się czujnością – większość dostępnych na rynku akcesoriów ślubnych wykonana jest z nienadających się do recyklingu materiałów, takich jak modna ostatnio transparentna kalka, powlekany warstwą folii papier, a nawet tworzywo pleixi. Spora część z nich opatrzona jest dodatkowo syntetycznymi elementami ozdobnymi w postaci brokatu lub satynowych wstążek.

5. Rot – nie marnuj jedzenia i kompostuj resztki

Dla nikogo nie jest chyba niespodzianką, że podczas wesel marnowane są ogromne ilości jedzenia. Zwyczajowo Para Młoda żegnając gości wręcza im drobne upominki w postaci pozostałego po przyjęciu ciasta, a resztki potraw zabiera do domu. Zawczasu pomyśl więc o pojemnikach, w które spakujesz smakołyki. Zupełnie zrozumiałe jest jeśli wolisz uniknąć proszenia gości o przyniesienie własnych pudełek, zadbaj więc żeby przygotować dla nich biodegradowalne opakowania (np. wykonane z kartonu ekologicznego).

Na potrzeby swoje i najbliższej rodziny zabierz ze sobą pojemniki wielorazowe, których zwykle używasz. Jakiś czas przed weselem zacznij też odkładać większe słoiki – przydadzą się m. in. na zupę. Wybierając kwiaty i dekoracje pomyśl o ich dalszym losie. Zdecydowanie skłaniaj się ku luźnym kompozycjom w szkle (kwiaty cięte zwykle nadają się na kompost) lub ziołom w doniczkach, które będzie można posadzić w ogrodzie lub na balkonie. W miarę możliwości postaw na rośliny organiczne.

Artykuł powstał we współpracy z Paperplant.pl


Studio Paperplant powstało z miłości do natury. Tworzymy unikalną papeterię oraz dekoracje ślubne i okolicznościowe. Promujemy ideę celebrowania życia i świętowania zgodnie z rytmem przyrody. Nasze kolekcje inspirowane są zmieniającymi się porami roku i otaczającym nas naturalnym pięknem. Kierujemy się zasadą świadomej konsumpcji, w związku z czym staramy się oferować również szeroki wybór produktów do wypożyczenia. Używamy najwyższej jakości materiałów ekologicznych, a wszystkie nasze produkty wykonywane są ręcznie i mogą zostać w całości poddane recyklingowi.  Więcej na http://www.paperplant.pl