02.04
2016

Upcyklingowe porządki w ogrodzie


Najwięcej prac w ogrodzie przypada na wiosnę. Trzeba przygotować ogród do sadzenia kwiatów i zieleni oraz oporządzić teren po zimie. Podpowiadamy, jak w sposób tani i przyjazny dla środowiska odświeżyć teren przydomowy.

Stare opony samochodowe, dziurawy wąż do podlewania, stare meble, lustra i żyrandole, butelki szklane i plastikowe, złamane narzędzia i splątane sznurki – jakich to tylko gratów nie znajdujemy w naszym garażu podczas wiosennych porządków. Nie należy spisywać je od razu na straty – niektóre okażą się bardzo przydatne w ogrodzie.

 

homedit com

 

To żyrandol? Nie, donica

Pamiętasz modę na rozłożyste żyrandole o kilku ramionach i wygiętych do góry plafonach, często w kształcie kwiatu? W najlepszym wypadku używany jest teraz na działce. W najgorszym – zalega gdzieś wśród staroci. A co, jeśli posadzić w tych plafonach żywe kwiaty, na przykład pnącza, które będą się pięknie wiły wokół ramion żyrandola! Dla lepszego efektu były żyrandol warto przemalować.

 

recyclart org

 

Kwiaty w butelkach

Lubisz zwisające z góry girlandy kwiatowe? Ten pomysł ozdobi nie tylko taras, ale również balkon. Wszystko co musisz zrobić, to odciąć dno butelki po winie, do środka wsypać ziemi (najlepiej torfowej) i posadzić bluszcz. Butelki zaś przywiązać do dachu.

 

sonia-aguiar blogspot com

 

Kwiaty w oponach

Jeśli nie wyobrażasz sobie ogrodu bez rabatek kwiatowych, a w garażu kurzą Ci się stare opony samochodowe, to możesz połączyć obydwie te sprawy i zrobić gumową rabatkę. Przemalowując oponę w jaskrawe kolory lub ciekawe wzory nie tylko dasz starej rzeczy drugie życie, ale również stworzysz niepowtarzalny klimat w swoim ogródku.

 

freshideen com

 

Pobujamy się na oponie!

Z opony ucieszą się także dzieciaki. Ileż to beztroskiej zabawy, śmiechu i radości czeka na nie na takiej huśtawce! Wersja prostsza zakłada przywiązanie opony pionowo do drzewa. Bardziej skomplikowana – dorobienie haczyków i umocowanie gumy w pozycji poziomej.

 

 

recyclart org (2)

 

Wąż ogrodowy matą

Węże ogrodowe – zwłaszcza te tanie – mają to do siebie, że szybko się psują. Wyginają, dziurawią, pękają. Ale ze zniszczonych można zrobić matę, odporną na deszcz i idealnie pasującą na taras albo balkon. Wąż należy zwijać zgodnie z ruchem wskazówek zegara (albo odwrotnie, kto jak woli) aż do pożądanej wielkości. Co do kształtu, to matę można wykonać zarówno okrągłą, jak i podłużną.

 

lushome com

 

Ścieżka z korków

Aby ją zrobić, trzeba byłoby zbierać plastikowe korki przez bardzo długi czas. Ale od czego są znajomi i rodzina? Jeśli powiesz im, na co chcesz przeznaczyć nakrętki od butelek, z pewnością zgodzą się pomóc. A wyłożyć nimi można ścieżkę w ogródku. Ten tani budulec, jest jednocześnie bardzo trwały. Co by nie mówić, plastik rozkłada się przez kilkaset lat.


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.