26.10
2016

Jak zapakować ekologicznie paczkę?


Jesień to czas porządków w szafach, a co za tym idzie – wysyłania nadmiarów do tych, którym się przydadzą. Kupowanie przez sieć prezentów – tak, to też początek wielkiego sezonu zakończonego boomem świątecznym. Krążą zatem paczki po świecie intensywnie. Ile z nich jest zapakowanych ekologicznie?

Na pewno nie te w białych kopertach wypełnionych folią bąbelkową. Za to była taka ta, która zawierała lekturę, którą zamówiłam przez internet. Ale nie była aż z Budapesztu, jak zasugerował mi listonosz. Za to była zapakowana w mapę tego pięknego miasta.

 

dscf7651

 

 

Bo tak można.

Tylko mało kto o tym wie.

Mapy, gazety, czasopisma, różne materiały promujące miasta, foldery reklamowe – tyle niepotrzebnej makulatury przewija się przez nasze domy. Wystarczy tego użyć jako materiału do opakowania przesyłki, rogi paczki wysmarować klejem lub zabezpieczyć taśmą – i leć przesyłko w świat! Po co zapełniać śmietniki z założenia jednorazowymi kopertami bąbelkowymi?

Chcesz przyłączyć się do międzyblogowego wyzwania Eksperymentujesz?, w którym podejmujemy kolejne działania korzystne dla środowiska i dla nas samych? Ograniczenie ilości produkowanych śmieci? Korzystania z elektroniki? Zapraszam ja i moje koleżanki: Mira olafasola.pl, Kasia ograniczamsie.com i Ula panistrzelec.pl!

Jak możesz dołączyć do akcji?

1. Przeczytaj, jak brzmi wyzwanie i co mamy na jego temat do powiedzenia: KLIK!
2. Przemyśl, czy chcesz w danej dziedzinie coś zmienić i dlaczego.
3. Zastanów się, w jaki sposób możesz to zrobić.
4. Działaj!
5. Podziel się swoim pomysłem lub jego realizacją z innymi – poprzez notkę na swoim blogu, post na Facebooku lub fotkę na Instagramie (hashtag #eksperymentujesz).
6. Podlinkuj swoje poczynania w poście dedykowanym eksperymentowaniu – u mnie, na blogu na nowo śmieci lub na blogach pozostałych dziewczyn: Kasi (ograniczamsie.com), Miry (olafasola.pl) i Uli (panistrzelec.pl). Tak, aby każdy biorący udział w akcji mógł do Ciebie dotrzeć.
7. Po miesiącu wprowadzania zmian, przemyśl temat na nowo i spróbuj eksperyment podsumować: Jak Ci poszło? Czy chcesz wprowadzone zmiany zatrzymać w swoim życiu na stałe? A może zupełnie Ci to niepotrzebne? Co się zmieniło? Z czym były największe trudności? Gdzie można coś jeszcze poprawić?
8. Ciesz się z faktu, że zmieniasz świat na lepsze!

Zapraszam!


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.