21.10
2016

7 sposobów na praktykowanie świadomego ubierania


Nie, nie napiszę Wam poradnika o właściwym doborze ubioru i długich oględzinach przed lustrem. Dziś opowiem Wam o tym, czym jest slow fashion, odpowiedzialna moda oraz takie samo kupowanie. Gotowi?

Czy i Was czasem ogarnia znużenie tempem, w jakim zmieniają się wystawy sklepowe? Tak, w nurcie fast dominuje właśnie branża odzieżowa i mam wrażenie, że nie tylko mnie ogarnęło znużenie. Konsumenci odczuwają potrzebę wyhamowania, bardziej świadomego kupowania, nie poddawania się temu co modne i wspierania lokalnych producentów.

Tylko jak tę potrzebę realizować w praktyce? Czy musimy wybierać marki fair? A co, jeżeli nas nie stać?

 

szara-etykieta-750x422Można ubierać się fair – nawet bez wyboru konkretnych marek

  • Znajdźmy swoją inspirację

Na całym świecie pojawiają się grupy osób, organizacji, naukowców i blogerów, którzy podjęli już temat odpowiedzialnego ubierania się. Co obierzemy jako kryterium bycia fair? Ochronę zwierząt i środowiska? Godne warunki pracy osób wytwarzających ubrania? A może po prostu upraszczanie i minimalizowanie swojej garderoby lub robienie zakupów u lokalnych projektantów czy wytwórców?

Na cokolwiek byśmy się nie zdecydowali, połączy nas jedno: poczucie, że nie działamy na czyjąś szkodę, nadanie modzie twarzy konkretnych wytwórców (np. rzemieślników) oraz postawienie na wysoką jakość. W Polsce wybór drogi ku uważnemu ubieraniu się ułatwią: portal Altmoda, kupujodpowiedzialnie.pl, ruch Fashion Revolution, organizacja Clean Clothes Polska oraz blogi takie jak na przykład Simplicite, olabakowaka.com czy howtowearfair.com.

  • Ostrożnie podchodźmy do sezonowych objawień

Czy konieczne jest noszenie tego, co modne w danym sezonie? Uczmy się dystansu wobec tego, co lansowane jako sezonowy “must have”. Wybierajmy i komponujmy świadomie swą garderobę. Najlepiej bez jednorazowych ekstrawagancji kolorystycznych (do czego to ubierzemy? – tak, to dobre kryterium).

Choć początkowo to trudna sztuka, spojrzenia na modę z dystansem daje komfort, satysfakcję i poczucie kontroli nad tym co nosimy. Tak, to się nazywa ubieraniem się z klasą i posiadaniem własnego stylu.

 

clothing-store-984396_960_720Wybierajmy się na zakupy rzadziej, ale kupujmy rzeczy wysokiej jakości

 

  • Patrzmy świadomie w lustro

Tak, to ważne w nurcie slow fashion. Jaką mamy sylwetkę? Jakie preferujemy kolory? Jakie stylizacje najbardziej nam odpowiadają? Pełna świadomość spowoduje, że łatwiej zastąpimy zakupowy chaos przemyślanymi wyborami. Jeżeli w doborze garderoby kierujemy się doborem świadomie wybieranych kolorów ułatwi nam to komponowanie i zestawianie ze sobą ubrań kupowanych w różnym czasie.

  • Lepsza jakość niż ilość

Masowa i tania produkcja ubrań przysłoniła nam potrzebę otaczania się produktami wysokiej jakości. Pomyślmy jednak: czy sumując pieniądze wydane na duże ilości szmatek, nie zrównamy tego z jednorazowym zakupem wysokiej jakości ubrania? Jeżeli poszukujemy  i inwestujemy w ubrania wykonane z dobrych materiałów i starannie uszyte, chroni to nas przed koniecznością częstych zakupów. Wysoka jakość idzie w parze z długim życiem rzeczy.

 

knit-869221_960_720Własna kreatywność – gwarancja na długie życie rzeczy

 

  • Wspierajmy to, co lokalne 

Warto szukać ciekawych i dobrych jakościowo ubrań u lokalnych wytwórców, np. ubrań w pracowniach miejscowych projektantów, a akcesoriów u rzemieślników. Dzięki temu skracamy łańcuch dostaw. Wspieramy też tych, którzy tworzą z pasją, wykonać swoje produkty z troską o jakość i nie kategoryzują klientów na lepszych i gorszych – tych z większych lub mniejszych miast, tych z Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. To takie nierynkowe! Wykorzystajmy tę szansę na wyjątkowość. Jej pielęgnowanie ułatwi nam również wspieranie wybranej pracowni krawieckiej.

  • Bądźmy wytwórcami swych ubrań!

Jakim powodzeniem zaczynają się cieszyć warsztaty z szycia na maszynie! Ten powrót do przeszłości stwarza szanse nie tylko do naprawdę świadomego wybierania ubrań, ale także do odnajdywania prawdziwej satysfakcji. Proces tworzenia wymaga zaangażowania czasu, przemyśleń i zdobycia odpowiedniej tkaniny – własnoręcznie wykonanego dzieła nie rzucimy prędko w kąt, nie będzie sezonową przejściówką.

  • Wymianki

Lubimy odświeżać swą garderobę? Wymieniajmy się, a nie będziemy cierpieć na znużenie swą szafą. Jednocześnie zyskujemy gwarancję, że zakupione przez nas rzeczy służą komuś, my również przedłużamy czas funkcjonowania czyjegoś ubrania.

 

Dlaczego warto praktykować fair fashion? Na jakie marki warto stawiać, by nie przyczyniać się do rujnowania zdrowia środowiska i łamania praw człowieka? Odpowiedzi szukajcie na moim blogu howtowearfair.com: KLIK! Zapraszam!


Socjolożka i ekonomistka. Jest przekonana, że zarządzanie przez wartości ma sens. Mocno wierzy, że świadomi konsumenci to nieodłączny element społecznej odpowiedzialności firm. Na blogu How to Wear Fair? o etyce branży odzieżowej i odpowiedzialnym kupowaniu łączy swoje zainteresowania związane z etyką w biznesie i modą, która ją intryguje od dziecka.