UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Kliktywizm kontra aktywizm

Bierzesz udział w internetowych akcjach społecznych, podpisujesz e-petycje, wypełniasz ankiety, jesteś fanem facebookowych grup? To znaczy, że jesteś kliktywistą. I zdaniem niektórych to bardzo niedobrze.

Micah White, redaktor słynnego magazynu „Adbusters”, w sierpniu bieżącego roku opublikował artykuły „Rejecting Clictivismus” (Odrzucić kliktywizm) i „Clictivism is ruining leftist activism” (Kliktywizm niszczy aktywizm lewicowy). Przez „kliktywizm” White rozumie tendencję do zastępowania realnej aktywności odwiedzaniem różnych stron internetowych, podpisywaniem petycji on line lub rozsyłaniem mailingu. Według niego takie działanie przynosi więcej szkody niż pożytku wszystkim ruchom politycznym, społecznym i ekologicznym.
Głównym problemem kliktywizmu jest wg White’a bezkrytyczne przejmowanie ideologii marketingowej i technik sprzedaży do reklamowania kampanii społecznych. Prowadzi to do zubożenia rzeczywistych działań i ograniczenie ich do zbierania podpisów pod kolejnymi petycjami.

Kliktywizm ma się do aktywizmu tak, jak McDonald’s do slow food
– pisze White.

Organizacje kliktywistyczne zniechęcają potencjalnych aktywistów do działań „w terenie”, działają też jak „oszuści sumień”. Łatwiej jest kliknąć w brzuszek Pajacyka niż rzeczywiście przygotować posiłek dla głodnego dziecka. Mniej pracy wymaga codzienne klikanie w drzewko (akcja Tetrapaku), niż zdobycie sadzonki, znalezienie miejsca i wykopanie dołka.

Wg White’a „Przyszłość aktywizmu nie należy do świata on line; polega na duchowym buncie przeciwko zanieczyszczaniu myśli. A ten zaczyna się od wyłączenia naszych monitorów.“ A zatem traktujmy internet jak narzędzie, nie jak cel. Mniej klikania, więcej działania. No, i myślenia, krytycznego myślenia też.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji