08.09
2016

Jedzenie, które leczy cz. 36 Czarny bez


Czarny bez jest rośliną, która chyba nie ma sobie równych, jeśli chodzi o przypisywane jej niegdyś magiczne moce. Dla Słowian był on drzewem, w którym mieszkały duchy pośredniczące pomiędzy krainą żywych i umarłych. Dla Celtów oznaczał nieskończoność życia. Plemiona germańskie natomiast składały mu dary z mleka, piwa i chleba. Czarny bez rosnący w pobliżu domostwa zabezpieczał je przed czarami, złymi zaklęciami i uderzeniami piorunów oraz zapewniał wszelką pomyślność. Tym samym również powstrzymywał małżonków przed zdradą, a mężczyznom poprawiał funkcje seksualne.

 

berries-88160_960_720

 

Jeżeli nawet dzisiaj takie wierzenia nas bawią, to jednak świadomi jesteśmy, że musiały one z czegoś wynikać. Ówcześni szamani i znachorzy doskonale zdawali sobie sprawę z ich leczniczych właściwości. A my? Czy wiemy, w jakich dolegliwościach możemy sobie przynieść ulgę stosując czarny bez? Warto się z nimi zapoznać, bo przecież jeszcze trwa sezon zbierania jego owoców!

Źródła „magicznych” mocy

Znachorzy tak często posługiwali się w swoich zabiegach bzem, gdyż zawiera on ogrom zbawiennych dla zdrowia składników. Znajdziemy w nim witaminy A, C, z grupy B, wapń, chlor, potas, żelazo, jod, selen, fosfor, magnez i glin. Ponadto kryje się w nim całe mnóstwo antyoksydantów: flawonoidów, antocyjanów, kwasów organicznych i fenolowych oraz garbników, śluzów, olejków, steroli, triterpenów, cukrów, pektyn i enzymów. To one pewnie pełniły rolę „duchów” mających zdolność uzdrawiania.

Niezastąpiony w sezonie zachorowań na grypę i przeziębienia

Gdy czujemy, że „coś nas bierze”, warto sięgnąć po sok z owoców lub napar z kwiatów bzu. Wypijając jedną szklankę tych specyfików, pokrywamy dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Poza tym, działają one wszechstronnie na wszelkie chorobowe objawy. Obniżają gorączkę, gdyż działają napotnie. Ułatwiają także usuwanie zalegającej wydzieliny z oskrzeli ze względu na swoje właściwości wykrztuśne. Ich działanie przeciwbólowe poradzi sobie z bólem głowy czy gardła. Ponadto czarny bez działa przeciwwirusowo i antybakteryjne, co w leczeniu przyczyn zachorowania ma kluczowe znaczenie.

Sprzyja urodzie

Czarny bez pomoże zachować urodę i zdrowy wygląd na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim, jest nieocenionym źródłem antyoksydantów, które zwalczając wolne rodniki, hamują procesy starzenia się. Wykazuje on również właściwości moczopędne i detoksykacyjne – usuwając z organizmu szkodliwe substancje, i delikatnie przeczyszczające – co sprzyja zachowaniu właściwej masy ciała. Olejek z czarnego bzu skutecznie zwalcza cellulit, a okłady oczyszczą skórę z wągrów i przyniosą ulgę w podrażnieniach.

Nie można zapominać, że jak każdy superpokarm, czarny bez rozprawia się z nowotworami. Szczególnie polecany jest on w profilaktyce raka płuc, piersi, jelit i skóry. Jest jeszcze jeden istotny fakt, o którym nie można zapominać. Mianowicie, wszystkie części bzu na surowo są trujące. Zawsze przed spożyciem należy je przetworzyć. Inaczej skutki jego spożycia będą opłakane. Być może właśnie dlatego uważano, że w bzie mieszkają duchy przeprowadzające dusze ze świata żywych do podziemia, które przeznaczone jest dla umarłych. Coś w tym musi być…


Psycholog i dietetyk, która nie znosi być określana „psycholożką” i „dietetyczką”. Przed laty w praktycznym zastosowaniu wiedzy zawodowej upatrzyła sobie receptę na szczęśliwe życie. Teraz już jednak wie, że żadna to recepta, ale poszukiwań nie porzuca. Obecnie zgłębia zastosowanie psychoterapii poznawczo-behawioralnej - znaleźć ją można pod adresem http://www.duszaicialo.eu. Wierzy, że nic nie dzieje się bez powodu, a szukanie pozytywnych aspektów w każdej sytuacji to najlepsza gimnastyka dla umysłu i balsam dla ducha.