UlicaEkologiczna.pl
archiwum

Odpowiedzialne zabawki

Kampania “Kupuj odpowiedzialnie zabawki” zaprasza 8 i 9 grudnia na pokaz filmu oraz spotkanie gościem z Chin.

Co może zrobić rodzic mając świadomość, że kupowane przez niego zabawki są produkowane z warunkach łamania praw człowieka i praw pracowniczych? Organizatorzy kampanii „Kupuj odpowiedzialnie zabawki” dają konsumentom możliwość wpływu na duże markowe firmy. Chińska aktywistka będzie zachęcać do poparcia petycji w Krakowie i w Warszawie.
Pracownicy w chińskich fabrykach zabawek pracują po 16 godzin dziennie, czasami mając tylko jeden wolny dzień w miesiącu. Obrońcy praw człowieka winią duże firmy markowe, które przymykają oczy na postępowanie kierownictwa zakładów. Polska Zielona Sieć wraz z innymi europejskimi organizacjami zbierają podpisy pod petycją skierowaną do przedstawicieli przemysłu zabawkarskiego.
– Od prawie dwóch lat prowadzimy ciągły dialog z takimi firmami jak Disney czy Mattel, a także z założoną przez nie Międzynarodową Radą Przemysłu Zabawkarskiego. Ich przedstawiciele obarczają winą konsumentów, którzy rzekomo nie dbają o nic poza niską ceną. Wiemy, że jest inaczej i chcemy to udowodnić. – Mówi Justyna Szambelan z Polskiej Zielonej Sieci.

Do wspierania działań kampanii będzie zachęcać Debby Chan, która zajmuje się śledzeniem przypadków łamania praw człowieka i praw pracowniczych w Chinach. Na co dzień mieszka w Hongkongu i pracuje w organizacji SACOM (Students and Scholars Against Corporate Misbehaviour). Zanim dołączyła do zespołu SACOM brała udział w ulicznych akcjach tej organizacji jako aktywistka. Przez ostatnie 5 lat przeprowadziła wiele wywiadów w pracownicami fabryk i odkryła przy tym liczne przypadki łamania ich praw.
Spotkania z Debby Chan połączone z pokazem filmu „Warsztat Świętego Mikołaja” odbędą się:

  • 8 grudnia w Krakowie, klub Pauza, ul. Floriańska 18/3 II p., godz. 20.00
  • 9 grudnia w Krakowie, Cafe Gazeta, ul. Bracka 14, godz. 17.00 (przewidziana specjalna atrakcja dla dzieci, które będą mogły wypchać gałgankami, ozdobić i zabrać do domu misia przytulankę!)

źródło: Polska Zielona Sieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji