UlicaEkologiczna.pl
Akcje społeczneKlimatOchrona środowiskaPolityka

Ekologiczny Latarnik Wyborczy. Głosuj mądrze dla środowiska

Okres przedwyborczy jest zazwyczaj ekstremalnie gorący. Jesteśmy z prawa i lewa zasypywani obietnicami, a wiadomo że im bardziej naród podzielony tym większe pole do popisu dla komitetów wyborczych. Pośród fruwających od sasa do lasa kiełbasek coraz częściej i gęściej słychać troskę o środowisko.

Można uznać, że rok 2019 jest w pewien sposób przełomowy, gdyż temat ocieplenia klimatycznego wreszcie urósł do rangi „poważnego zagadnienia” na skalę światową. I chociaż gros polskiej sceny politycznej z naszym prezydentem na czele jeszcze nie może się z tym do końca pogodzić [1], to jednak wcześniej czy później przyjdzie moment oświecenia. Myślę, że jeśli to czytasz, to też masz na to wielką nadzieję. Zatem przyjrzyjmy się naszym pięciu komitetom od strony ekologicznej.

Niezły klimat na klimat

Światowi naukowcy, klimatolodzy, autorytety, raporty, szczyty klimatyczne a ostatnio coraz liczniejsze masy krytyczne trąbią na alarm – doświadczamy tzw. „szóstego wymierania”, a na domiar złego to właśnie homo sapiens dolewa oliwy do ognia [2]. Niestety, dwa komitety: Konfederacja i PiS bardzo sceptycznie wypowiadają się w tej materii i dają na to dowód w wielu oficjalnych wypowiedziach [3]. Lewica, PO i PSL uznają zmiany klimatyczne za fakt i chcą im przeciwdziałać. Zresztą te trzy komitety mają podobne stanowisko w sprawie odejścia Polski od węgla. Lewica i PO podają rok 2035 lub 2040 jako zmierzch czarnej energii, natomiast PSL zapowiada zachowanie 10% węgla w miksie w roku 2050. W programie wyborczym Konfederacji, o zgrozo, niespecjalnie doszukamy się roku przejścia na energię bezemisyjną. Co ciekawe, PiS ostatnio rzucił ponoć zieloną kiełbaską i coś przebąknął o odejściu od węgla, ale nikt tego nie traktuje na tyle poważnie, aby to umieszczać w programie. Zresztą nie współgra to z całą masą wypowiedzi prawicowych polityków, którzy tak jak prof. Szyszko uznają dekarbonizację za szkodliwą dla państwa [4]. Dzięki naszej władzy zyskaliśmy miano „truciciela Europy” [5], który jak przedszkolaczek zwala winę na większych emitentów, bo tak po prostu łatwiej. W wiatraki i rozwój odnawialnych źródeł energii PiS również nie chce się bawić i to właściwie jako jedyny komitet. PiS bardziej stawia na energię jądrową, zresztą tak samo jak Konfederacja. Przeciwni atomowi są Lewica, KO i PSL z tym, że wewnątrz Lewicy jest pewien zgrzyt, gdyż Razem bierze pod uwagę atom jako remedium na zmiany klimatyczne.
https://ulicaekologiczna.pl/tematy-dnia/szczyt-klimatyczny-czy-szczyt-absurdu

Środowisko ponad wszystko

Nie możemy zapominać, że sprawy środowiska w Polsce są równie ważne co zmiana źródeł energii. Co rusz słyszymy o próbach budowy drogi w jakimś parku narodowym, budowie Wisłostrady czy betonowaniu zielonych przestrzeni miejskich. Za renaturalizacją rzek polskich optują Lewica i KO, Konfederacja ma niesprecyzowane stanowisko, a do komitetów PSL i PiS argument pozytywnego wpływu rzek na klimat nie trafiają. Jest to o tyle dziwne, że przykładowo funkcja ekosystemowa, samooczyszczająca [6] tylko jednego kilometra Wisły wyceniana jest na kilkaset tysięcy złotych rocznie. Podobnie sytuacja wygląda z podejściem do planów rozbudowy parków narodowych. PiS i PSL nie podejmują tematu, natomiast postulaty ochrony zielonych przestrzeni i parków narodowych znajdziemy w programach wyborczych Lewicy i KO. Warte podkreślenia jest wyodrębnione stanowisko Partii Zielonych, która obiecuje powiększenie parków narodowych o 300% i zasadzenie miliona hektarów nowych lasów  [7]. Walkę z odpadami zadeklarowały w programach jedynie Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Bzdurą jest, że hodowla bydła niszczy klimat [8]

Wydaje się, że słowa Ministra Rolnictwa Ardanowskiego najlepiej ilustrują stosunek komitetu PiS do ograniczenia hodowli przemysłowej. Z drugiej strony czytamy o chęci wpierania rolnictwa ekologicznego. Analogicznie postuluje Polskie Stronnictwo Ludowe. Może da się te dwa postulaty połączyć? Może chodzi o zakaz podlewania pól uprawnych odchodami bydła zamkniętego w zwierzęcych obozach koncentracyjnych? Konfederacja tradycyjnie nie zalicza hodowli przemysłowej i rolnictwa ekologicznego do spraw, nad którymi chciałaby w zbliżającej kadencji popracować. Lewica i Koalicja Obywatelska jednomyślnie opowiadają się za ograniczeniem hodowli przemysłowej i promocją diety bezmięsnej w trosce o środowisko.

 

Cyrk na kółkach

Patrząc na prawicowe „lobby myśliwskie” w obecnym parlamencie [9], nie ma co się dziwić, że PiS jest zdecydowanie przeciwny ograniczeniu praw myśliwych. PSL również nie zamierza ograniczać procederu, który w naszym podzielonym kraju nazywany jest albo „tradycją” albo „morderstwem”.  W wielkim skrócie te dwa komitety nieszczególnie przejmują się godziwym bytem zwierząt. Zakaz ferm futerkowych czy zakaz zwierząt w cyrku – tego wszystkiego w programach brak. Co ciekawe, postulaty zakazujące ferm futerkowych i zwierząt w cyrku znalazły się w programie wyborczym PiS w roku 2015, a w tym już nie. W ramach ciekawostek warto wspomnieć o Jarosławie Sachajko z Kukiz’15 (komitet PSL), który broni rolników przed „bezprawnymi działaniami ekoterrorystów” [10]. Krótko mówiąc, chciałby ograniczyć przepisy umożliwiające odebranie zwierzęcia z uwagi na znęcanie się nad nim. Jedynym komitetem, który chciałby powołania Rzecznika Praw Zwierząt jest Lewica. Oprócz tego zarówno Lewica jak i Koalicja Obywatelska opowiadają się za zakazem ferm futerkowych i zwierząt w cyrku.

#idęnawybory

Wrzucając głos do urny, bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność za kształt przyszłości. Możemy napisać nową historię ludzkości, w której nauczymy się żyć w zgodzie z sumieniem, sąsiadem i drzewami. Pośród wyborczych postulatów ekologia plasowała się dotąd na szarym końcu. Być może dlatego, że nie przynosiła namacalnych zysków finansowych. Dopiero kiedy ludzkość zorientowała się ile strat finansowych powodują ingerencja w środowisko naturalne i spustoszenie jakie niesie za sobą gospodarka wolnorynkowa, ekologia przestała być domeną „świrów” i zaczęła śmiało wchodzić „na salony”. Majowe wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały największy wzrost frekwencji, bo aż o 22% w stosunku do wyborów z roku 2014 właśnie w Polsce. Trzymam kciuki za to, żeby ta tendencja się utrzymała, a nasze społeczeństwo mądrze wybrało władzę na następne cztery lata.


Źródła:

[1] https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/prezydent-andrzej-duda-o-zmianach-klimatu-przeglad-wypowiedzi,949799.html

[2] https://www.newsweek.pl/wiedza/szoste-wymieranie-wstrzasajacy-raport-onz-o-przyszlosci-naszej-planety/x3552n2

[3] https://oko.press/wiceminister-srodowiska-ekolodzy-sa-wrogami-chrzescijanstwa/

[4] https://wpolityce.pl/gospodarka/465099-prof-szyszko-dekarbonizacja-to-dzialanie-na-szkode-panstwa

[5] https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/polska-weglowym-trucicielem-premier-rezygnuje-z-plastikowych-kubkow,236,4078

[6] https://naukadlaprzyrody.pl/2017/05/16/dlaczego-warto-chronic-rzeki/

[7] https://partiazieloni.pl/zieloni-przedstawili-postulaty-wyborcze-do-sejmu/

[8] http://www.portalspozywczy.pl/mleko/wiadomosci/ardanowski-bzdura-jest-ze-hodowla-bydla-niszczy-klimat,173529.html

[9] https://www.facebook.com/notes/ekowyborca/kandydaci-myśliwi-w-wyborach-parlamentarnych-2019/1191115874609551/

[10] https://naszdziennik.pl/ekonomia-polska-wies/213495,ukrocic-ekoterroryzm.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji