11.02
2017

Botanicum, fascynujące królestwo roślin


„Rośliny są wszędzie. Można je znaleźć w prawie każdym miejscu na naszej planecie – od najwyższych gór, po najgłębsze doliny, od terenów najzimniejszych i najsuchszych po najbardziej wilgotne i gorące”. Bez nich nie byłoby nas. Wytwarzają tlen którym oddychamy. Dają nam pożywienie i ubranie. Leczą i zapewniają schronienie. Oto nadarza się wspaniała okazja aby zagłębić się w fascynującym świecie roślin i lepiej go poznać.

Botanicum

Poznajcie Botanicum – książkę muzeum. „Wyobraźcie sobie, że możecie spacerować po wszystkich puszczach, lasach, polach i łąkach świata. Pomyślcie jak by to było móc obejrzeć wszystkie najpiękniejsze, najbardziej egzotyczne i najdziwniejsze rośliny naszej planety” A gdyby tak cofnąć się w czasie, aż do początków życia na Ziemi i trochę się tam porozglądać? Na kolejnych stronach, książka zabiera nas w botaniczną podróż w czasie i przestrzeni.

Botanicum - palmy

Botanicum to przepiękna książka dla małych i dużych czytelników. Rekomendowana jest dla dzieci od 7 roku życia, ale możecie być pewni, że i młodsze pociechy będą ją wertować z prawdziwym zainteresowaniem. Książka nie przytłacza nadmiarem wiedzy i naukowych pojęć. W strawny sposób podaje dokładnie tyle faktów i ciekawostek ile potrzeba aby się zachwycić i nie znudzić.

Botanicum - grzyby i porosty

Botanicum nie przypomina typowej książki dla dzieci. Jest naprawdę wielka, z wieloma wyrazistymi ilustracjami nawiązującymi stylem do rycin z XIX-wiecznych leksykonów. Obrazki Katie Scott zachwycą nawet tych, których nigdy nie interesowała botanika.

Botanicum

Książka została podzielona na siedem rozdziałów które w przystępny sposób przybliżają systematykę roślin. Przeczytamy tu o roślinach mięsożernych i pasożytniczych, o rodzimych zbożach i egzotycznych storczykach. Dowiemy się co łączy ziemniaka i niezapominajkę. Wstęp stanowi obszerne „drzewo życia” przypominające drzewo genealogiczne, które obrazuje pokrewieństwo między poszczególnymi rodzinami roślin.

Botanicum

Dzieci są z natury ciekawe świata. Zadają mnóstwo pytań, wszystko je interesuje. Niestrudzenie chłoną wiedzę. Co to za kwiatek? Jakie drzewo jest najwyższe na świecie? Czemu kaktus ma kolce? Na te i wiele innych pytań znajdziecie wspólnie odpowiedź w Muzeum Roślin. Botanicum dostarczy wielu ciekawych informacji i sprowokuje niejedną pasjonującą rozmowę.

Wszystkie cytaty pochodzą z książki Botanicum – Katie Scott (ilustracje), Kathy Willis (tekst), przeł. Katarzyna Rosłan, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2016 


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.