13.01
2017

„Drzewo” czyli co w dębie piszczy


Mówi się, że czas spędzony wśród drzew nigdy nie jest stracony. Chociaż za oknem zimno, a drzewa już dawno zgubiły wszystkie liście, chcę Was dziś zaprosić do lektury nietypowej książki, której głównym bohaterem jest pokaźny dąb. Obiecuję że żadna poświęcona jej minuta nie będzie zmarnowana.

Drzewo Katarzyna Bajerowicz

„Drzewo” to niezwykła książka przyrodnicza wydawnictwa Nasza Księgarnia. Można ją oglądać, czytać strona po stronie a nawet wyrwać wszystkie kartki! Tak, to nie pomyłka. Kiedy wyskubiemy książkę do samej okładki, wejdziemy na wyższy poziom zabawy. Ze sztywnych, kartonowych stronic ułożymy własne wielkie drzewo, gęsto zamieszkane przez rozmaite leśne stworzenia ukryte w konarach, dziuplach a nawet pod ziemią.

Drzewo Katarzyna Bajerowicz

Drzewo bawi i uczy 

Dobra książka dla dzieci powinna bawić i uczyć. Najlepiej uczyć w sposób tak naturalny, żeby dzieci myślały że tylko się bawią. „Drzewo” zachęca młodych czytelników do najróżniejszych przyrodniczych aktywności. Pod pretekstem dobrej zabawy przemyca solidną porcję informacji. Oprócz bycia elementem układanki, każda storna jest też skarbnicą wiedzy o lesie. Pięknie zilustrowane karty podpowiedzą jak wyhodować własne drzewo, po czym odróżnić mysz leśną od koszatki oraz gdzie jedzą śniadanie dzieci kozioroga dębosza. Nauczymy się rozpoznawać liczne gatunki roślin i zwierząt, wyklejać obrazki z leśnych skarbów, a nawet robić zielnik.

Drzewo Katarzyna Bajerowicz

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-9 lat. Młodsze dzieci z entuzjazmem ułożą duże puzzle i wyszukają, policzą albo nazwą dębowych mieszkańców. Starsze dzieci rozpoznają na wielkim drzewie nowo poznane gatunki i ich zwyczaje, a z pomocą rodziców wykonają prace plastyczne, oraz obserwacje przyrodnicze. Sprytnie zaprojektowana okładka utrzyma karty książki w ryzach.

Drzewo Katarzyna Bajerowicz

Są takie zabawki do których powracamy w długie zimowe wieczory, którymi można bawić się wciąż na nowo i długo się nie nudzą. Są takie książki które czytamy każdego wieczoru, odkrywając między wierszami coraz to inne fragmenty historii. Drzewo jest taką zabawką i taką książką zarazem.

Drzewo Katarzyna Bajerowicz

O autorce 

Katarzyna Bajerowicz jest malarką, fotografką i ilustratorką. Prowadzi bloga To i owo czyli rzeczy różne i inne. Jest autorką książek dla dzieci pt. Co robią żaby? oraz Co robią mrówki? i innych. Prywatnie jest mamą trzech córek oraz właścicielką licznych psów i jednego kota.

“Drzewo”, Katarzyna Bajerowicz, Nasza Księgarnia 2016

 


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.