23.06
2017

Najlepsze książki dla dzieci na wakacje


Systematycznie staramy się polecać Wam ciekawe lektury dla małych i dużych, których tematy blisko związane są z ekologią. Czasami dotyczą one przyrody, czasami zdrowej kuchni, innym razem zdrowia czy życia w zgodzie z naturą. Dzisiaj z okazji rozpoczynających się wakacji, podpowiemy Wam jakie książki warto spakować do walizki czy plecaka młodych podróżników, aby na plaży, w lesie czy pod namiotem, w słońcu i w deszczu przeżyć niezapomniane przygody z wyjątkowymi bohaterami.

książki na wakacjeDo dobrej lektury nigdy nie trzeba dziecka zmuszać / źródło: Time Magazine

Poznaję świat i kropka

To wspaniałą seria dla małych czytelników o ciekawskiej Kropce, która pewnego dnia wypada z książeczki. Kropka jest oczarowana otaczającym ją światem i wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi chce rozwikłać mnóstwo zagadek. Wakacje to doskonały czas na naukę, ale nie taką jak w szkole, z pracami domowymi i klasówkami. To czas aby samodzielnie eksplorować: patrzeć na rozgwieżdżone niebo, podglądać pająki, nauczyć się rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt. Książeczki o zabawnej Kropce, zaciekawią dzieci i będą inspiracją do samodzielnych odkryć i obserwacji.

W serii Poznaję świat i kropka ukazały się następujące tytuły: “Co dzieje się w kosmosie i czemu ząb nie jest w nosie”, “O żarówce która świeci, lustrze i pajęczej sieci”, “Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa” oraz “Co cyka w zegarze? Jak powstały kalendarze”  – Rafał Klimczak – Wydawnictwo Skrzat. 

Wiek: 5 – 8 lat

książki na wakacje  książki na wakacje

Ekoludki – leśne skrzaty

Drugą gorąco polecaną przez nas serią książeczek są opowieści o leśnych skrzatach które pomagają zwierzętom i ratują przyrodę. Opowieści o ekoludkach są mądre i pełne humoru, pozbawione zbędnego umoralniania. Ich przygody zainteresują dzieci i nie znudzą rodziców którzy zdecydują się na wspólną lekturę. Razem przeniesiecie się do bajkowego świata w którym tchórz Juliusz złapał się we wnyki, skrzaty ratują pszczoły i małą sarenkę, a pożar zagraża mieszkańcom łąki.

W serii Ekoludki – leśne skrzaty ukazały się następujące tytuły: “Przygody leśnych skrzatów”, ” Leśne skrzaty walczą ze smogiem”, “Leśne skrzaty ratują przyjaciół”  oraz “Leśne skrzaty pomagają zwierzętom” – Rafał Klimczak – Wydawnictwo Skrzat. 

Wiek: 5 – 8 lat

książki na wakacje  książki na wakacje

Lolek

Nie jest łatwo być bezpańskim psem. Wie o tym Lolek, bohater najnowszej książki Adama Wajraka. Najbardziej na świecie pragnie on odnaleźć swoich ludzi, którzy daliby mu ciepłe schronienie, pełną miskę i dużo miłości. Szczęście zdarza się wtedy, kiedy właściwy pies, trafia na właściwego człowieka, nawet jeśli droga do tego spotkania jest długa i wyboista. Tę pięknie ilustrowaną książkę polecamy najmłodszym czytelnikom, aczkolwiek nie znudzi ona żadnego wrażliwego miłośnika dobrej literatury.

“Lolek” – Adam Wajrak – Wydawnictwo Agora

Wiek: 6 – 9 lat

IMG_8827

Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo 

Młodym odkrywcom, rządnym ekstremalnych przygód polecamy książkę Szymona Radzimierskiego która pozwoli przenieść się na dzikie, tropikalne Borneo. Dziesięcioletni autor zaprowadzi swoich czytelników do pływającego miasta i kopalni diamentów. Pokaże nieznane gatunki zwierząt, oraz udzieli wskazówek jak zbudować maczetę, uchronić się przed wężem i jadowitym pająkiem oraz jak wyspać się na stercie kamieni. Książka jest bogato ilustrowana i zaciekawi nawet największych sceptyków, którzy zazwyczaj  niechętnie sięgają po szkolne lektury.

“Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo” – Szymon Radzimierski – wydawnictwo Burda Książki 

Wiek: 8 – 12 lat

IMG_8829

Pax

Starsze dzieci (a także ich rodzice i dziadkowie) na pewno z przyjemnością sięgną po ostatnią polecaną dzisiaj książkę. “Pax” to opowieść o chłopcu który uratował i przygarnął osieroconego liska. To historia wyjątkowej przyjaźni dwóch istot, której nie są w stanie rozdzielić żadne przeciwności losu: odległość, decyzje dorosłych, a nawet wojna. Książka wywołuje mnóstwo emocji, chwyta za serce i na długo pozostaje w pamięci. To literatura najwyższej próby, określana mianem “Małego księcia” XXI wieku.

“Pax” – Sara Pennypacker – wydawnictwo IUVI

Wiek: 10+

książki na wakacje