16.08
2018

Kąpiele leśne. Jak czerpać zdrowie z natury


W ostatnim czasie trafiła w moje ręce zgrabnych rozmiarów książka „Kąpiele leśne. Jak czerpać zdrowie z natury” M. Amos Clifford, wydana nakładem Wydawnictwa Kobiecego. W pierwszym wrażeniu książka urzeka piękną okładką z leśnymi skarbami i swoim niewielkim rozmiarem (13×18 cm), który umożliwia swobodne zabranie jej do lasu.

„Nosisz w sobie las, który odzwierciedla wielkie lasy tego świata (…)”.

 

DSC_1878

M. Amos Clifford, to założyciel kalifornijskiego Stowarzyszenia Przewodników i Programów Przyrodniczych i Terapii Leśnej, opracował zasady terapii leśnej inspirowane japońskim shirin-yoku.
Kąpiele leśne określa jako swobodne przebywanie wśród drzew, którego istotą jest pozbycie się konkretnych oczekiwań i otwarcie na doznania zmysłowe oraz budowanie kontaktu z naturą.

„(…) Zażywanie kąpieli leśnych polega na zanurzaniu zmysłów w substancji o szczególnych właściwościach – oceanicznej atmosferze obszarów leśnych (…)”.

DSC_1882

Las, tylko pozornie cichy, pełen jest mnóstwa dźwięków – śpiewu ptaków, szumu wiatru, odgłosów drzew, dostarcza także niezliczonej ilości bodźców wzrokowych. Dzięki temu przebywając w lesie możemy skupić się na odbieraniu tych bodźców i wyciszyć towarzyszące nam na co dzień wewnętrzne dialogi i gonitwę myśli, a w dłuższej perspektywie obniżyć chroniczny stres.

Kąpiele leśne nie są tym samym co piesze wycieczki, „jedynym miejscem, do którego zmierzasz jest tu i teraz”. Są wymianą między lasem a człowiekiem i służą nawiązaniu więzi z przyrodą.

„(…) Nie jesteśmy oddzieleni od natury i nie unikniemy konsekwencji wyrządzanych jej szkód. Nasz proces uzdrowienia musi objąć uzdrawianie lasów – w przeciwnym wypadku nie będzie możliwy. Lekarstwem okazuje się nawiązanie więzi, a kąpiele leśne są jednym z najskuteczniejszych narzędzi w tym niezwykle istotnym procesie (…)”.

DSC_1872

 

Autor dużo miejsca w swojej książce poświęca przybliżeniu czytelnikowi czym są kąpiele leśne, do czego służą i co je łączy i dzieli z shirin-yoku. Opisuje także japońskie kąpiele leśne, które dały początek jego własnej praktyce.

„Kąpiele leśne”, to także, a może przede wszystkim podręcznik do terapii lasem. M. Amos Clifford dokładnie krok po kroku opisuje ćwiczenia, jakie możemy wykonywać podczas leśnych kąpieli, wyjaśnia czemu służą i jak mogą wpłynąć na nasz organizm. Nawiązuje także do emocji, jakie mogą towarzyszyć nam podczas leśnej praktyki i budowaniu więzi z naturą. Podkreśla przy tym istotę akceptacji pojawiających się emocji.

„(…) Nie zdziw się, jeśli nawiązując coraz głębszą więź z naturą, również poczujesz ból, uświadomiwszy sobie krzywdę wyrządzaną przez ludzi. Zasłanianie tego smutku wymuszoną błogością byłoby nieprawdziwe (…)”.

DSC_1879

Książkę czyta się z duża przyjemnością i zaciekawieniem. Nie zdziw się jeśli podczas czytania pojawi się w Tobie chęć wejścia do lasu i wypróbowania polecanych ćwiczeń ?

W samej książce i proponowanych zadaniach nie sposób nie zauważyć głębokiej więzi autora z przyrodą i wyjątkowego szacunku do niej. Clifford nie widzi lasu jako elementu służącego zaspokojeniu ludzkich potrzeb, a postrzega go jako partnera w interakcji. Relacja z przyrodą powinna polegać na wymianie, choćby w postaci kilku słów wypowiedzianych np. do drzew w zamian za ich relaksującą moc.

DSC_1864

„Leśne kąpiele. Jak czerpać zdrowie z natury”, to inspirująca pozycja, która zainteresuje każdego ceniącego kontakt z naturą, a może także przekona tych od niej oddalonych do odbudowania pierwotnej więzi?

„(…) Z powodu oddzielenia od przyrody mamy również ograniczony kontakt z własnym wnętrzem. Utraciwszy połączenie z żywiołami i cyklami natury, stajemy się znieczuleni i otępiali (…) Las sam w sobie ma działanie terapeutyczne i przywraca nam nasze wrodzone zdolności, gdy tylko zwalniamy tempo i zaczynamy zwracać na niego uwagę (…)”.


Blog dokumentujący leśne wyprawy leśnych ludzi - Natalii i Krzyśka. Powstał z zamiłowania do natury, lasów, a w szczególności jednego wyjątkowego lasu - prastarej Puszczy Białowieskiej - http://www.lesnelichoblog.com.pl