08.05
2018

Gdzie oddać niepotrzebne książki?


Dla wielu osób duża ilość posiadanych książek jest nie tylko dekoracją pokoju. Książki symbolizują wiedzę którą już posiadamy i tę którą chcielibyśmy zdobyć. Niekiedy trudno się z nimi rozstać, nawet wtedy, kiedy nie są nam już do niczego potrzebne.

Zdjęcie 08.05.2018, 14 36 22

8 maja obchodzimy dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Nie wszystkim biblioteki kojarzą się z ekologią, a powinny. Wypożyczanie książek pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na wydruk kolejnych egzemplarzy, a tym samym ograniczyć zużycie zasobów naturalnych. Te same książki zamiast raz czy dwa, zostają przeczytane wiele razy przez przez wiele osób. Aby biblioteki mogły wykorzystać cały swój potencjał i służyć księgozbiorem lokalnej społeczności niezbędne jest stałe uzupełnianie zbiorów o nowe, aktualne pozycje. Z tym jednak często są problemy, gdyż funduszy publicznych na czytelnictwo zazwyczaj brakuje.

Jeśli więc chcesz regularnie korzystać z pobliskiej biblioteki i cieszyć się z posiadanego przez nią bogatego księgozbioru, zacznij zasilać go samodzielnie. Zapewne posiadasz na swoich półkach książki których nie będziesz już nigdy czytać. Jeśli są one w dobrym stanie i a zamieszczone w nich informacje nie zdezaktualizowały się, zaproponuj przyjęcie ich najbliższej bibliotece.

Gdzie jeszcze mogę oddać książki?

Jeśli posiadasz dużo książek których zdecydowałaś się pozbyć, a lokalna biblioteka nie jest nimi zainteresowana, warto rozważyć również inne miejsca w których będą one mogły zyskać drugie życie:

  1. Biblioteki szkolne – jeśli chcesz oddać podręczniki lub literaturę młodzieżową, warto zapytać w pobliskiej szkole czy nie chcą przyjąć Twoich książek do swoich zbiorów.
  2. Przedszkola – książeczki dla najmłodszych na pewno zyskają tu nowe życie.
  3. Hospicja – raczej nie przyjmą encyklopedii i podręczników, niedawno wydane powieści zdecydowanie tak.
  4. Sklepy charytatywne – chętnie przyjmą Twoje książki i inne rzeczy które wystawią na sprzedaż w przystępnych cenach. Środki pozyskane ze sprzedaży zasilą cele charytatywne.
  5. Instytuty językowe – jeśli posiadasz książki w obcych językach, którymi nie jest zainteresowana Twoja biblioteka, skontaktuj się z placówkami które skupiają osoby władające danym językiem.

Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście możliwości zagospodarowania używanych książek. Macie inne sprawdzone adresy lub pomysły? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu aby zainspirować innych do podzielenia się zawartością biblioteczki.