18.08
2017

Zapomniana sztuka odczytywania znaków natury


Czasami najbliższe otoczenie może okazać się bardziej zaskakujące niż egzotyczne krainy. Żeby dokonać wspaniałych odkryć i obserwacji wystarczy wyjść z domu. Umiejętność odczytywania znaków natury bardziej przypomina pracę detektywa niż nudną lekcję geografii. Dzięki tej lekturze, każdy spacer zamieni się w fascynującą wyprawę.

przewodnik wędrowcaTristan Gooley w swoim żywiole / źródło: naturalnavigator.com

W szkole nauczono nas jak posługiwać się kompasem oraz rozpoznawać pojedyncze gwiazdozbiory. Niektórzy z nas pamiętają jeszcze z jakich chmur spadnie deszcz, z której strony drzewa rosną porosty oraz jak wyznaczyć północ na nocnym niebie. Mało kto jednak korzysta z tej wiedzy na co dzień. Tymczasem otaczający nas świat, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Mnóstwo praktycznych wskazówek, jak odczytać informacje dostarczane nam przez rośliny, chmury, wiatr, gwiazdy, zwierzęta i inne naturalne elementy krajobrazu daje nam Tristan Gooley w swojej książce “Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury”.

“Przewodnik wędrowca” to książka która zainteresuje zarówno okazjonalnych spacerowiczów jak i zaprawionych w dalekich wyprawach podróżników. Książka zawiera ponad 800 wskazówek przeplatanych barwnymi anegdotami z życia autora. “Większość poradników dla wędrowców podaje informacje na temat poszczególnych miejsc. Ten przewodnik jest inny. – zawiera opis technik, które można wykorzystać podczas dowolnej wędrówki po praktycznie każdym obszarze.” 

Jak przewidzieć nadchodzącą zmianę pogody i co na ten temat mogą powiedzieć nam mewy, świetliki i pszczoły? Co oznaczają kolory tęczy? Jakie znaki ostrzegą nas przed lawiną? Gooley w swojej książce pokazuje, jak dostrzegać pozornie błahe elementy aby stworzyć z nich kompleksowy obraz: zorientować się w terenie, odnaleźć zagubioną drogę, a nawet przewidywać przyszłość. “Przewodnik wędrowca” udziela odpowiedzi na te i wiele więcej pytań. Można go czytać jednym tchem, jak świetną powieść, albo smakować strona po stronie rozdziały które szczególnie zwróciły naszą uwagę. Warto zabrać go na wakacje, wypad za miasto, a nawet na spacer do parku i wypróbować w praktyce porady autora.

mech“Zacienione miejsca są wilgotniejsze od nasłonecznionych, a zatem mchy będą porastać miejsca skierowane na północ” / photo: willowhavenoutdoor.com

Przewodnik inny niż wszystkie

“Większość książek dla wędrowców, które miałem w ręku w ostatnich latach, koncentrowała się na bezpieczeństwie i niezbędnym wyposażeniu. Rzadko się zdarzało żeby ich lektura sprawiła mi przyjemność, ponieważ celem pieszych wycieczek nie jest ani bezpieczeństwo, ani komfort. Już chyba wolałbym zginąć tragicznie podczas wyprawy, niż umrzeć z nudów w fotelu, czytając o bezpiecznym podróżowaniu. (…) W tej książce przedstawię inne podejście, zakładające, że możesz bezpiecznie odbywać piesze wycieczki, pamiętając jedynie o odpowiednich skarpetach.”

Gooley nie doradzi nam gdzie się udać, w co spakować, ani jakiej marki kompas i kijki najlepiej kupić. W książce przeczytamy natomiast jak wykorzystać na własne potrzeby znaki których rozszyfrowanie pozwoli odnaleźć się w każdych warunkach, uniknąć niebezpieczeństwa, zrozumieć otaczający nas świat i bezpiecznie wrócić do domu.

przewodnik

Książka ‘Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury’ w przekładzie Karoliny Walczak w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwarte