24.08
2017

Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa


„Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa” powstała na kanwie serialu przyrodniczego „Saga Prastarej Puszczy” zrealizowanego przez małżeństwo – Bożenę i Jana Walencików w latach 2000-2009, a w latach 2015-2016 odświeżonego w jakości HD. Państwo Walencikowie są miłośnikami przyrody, co widać w każdym kawałeczku Sagi – zarówno tej filmowej, jak i tej wydanej na papierze, a „Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa”, to efekt ich 10-letniej pracy.

Saga Prastarej Puszczy - Leśne Licho

Na swoją własną „Sagę Prastarej Puszczy” czekałam prawie 5 miesięcy – od kiedy się ukazała wiedziałam, że muszę ją mieć i, że będzie moim prezentem urodzinowym od męża ?

Kiedy podczas ostatniego pobytu w Puszczy pojechaliśmy na Żubrową ją odebrać i dostałam w swoje ręce 6 kg Puszczy byłam pod ogromnym wrażeniem! Sama wielkość i waga albumu jest już mocno nieprzeciętna, a to co czeka na nas pod piękną okładką – trudno w pełni opisać, a na pewno warto przynajmniej raz zobaczyć.

Na „Sagę” składają się aż 1942 fotografie umieszczone na 664 stronach, nie brakuję przepięknych, pełnych emocji ujęć. Przez niesamowite kadry i narrację książka opisuje historię 10 zwierzęcych bohaterów, m.in. wilka, mrówki, kruka, żubra oraz dzika, a ostatni 11 rozdział to opowieść o tym jak powstała „Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa”. Historie bohaterów są opowiedziane w taki sposób, aby czytelnik mógł przez chwilę sam poczuć się bohaterem, dzikim zwierzęciem żyjącym w Puszczy. Myślę, że każdy posiadający choć odrobinę wrażliwości człowiek nie jeden raz wzruszy się podczas oglądania albumu.

Saga Prastarej Puszczy - Leśne Licho

Saga Prastarej Puszczy - Leśne Licho

„Opowieść o żubrze. Cywilizowanie dzikości”

Pamiętam dokładnie jakie wrażenie zrobiła na mnie historia żubra, którą oglądałam w TV. Ta opowieść dostarczyła pełnego wachlarza emocji, zarówno tych przyjemnych, jak i trudnych – były wzruszenia, radość, ale także dużo smutku, złości i żalu. Niestety człowiek w życiu zwierzęcych bohaterów najczęściej jest postacią negatywną, a jego pojawienie się kończy się dla bohatera „Sagi” raczej źle…

Saga Prastarej Puszczy - Leśne Licho

IMG_9782

Saga Prastarej Puszczy - Leśne Licho

„Opowieść o wilku. Nie ma jak stado”

Opowieściom stworzonym przez państwa Walencików towarzyszą piękne kadry, jakich próżno szukać w innych przyrodniczych publikacjach. Kamera często zagląda w miejsca, o których podejrzeniu można tylko pomarzyć, jak np. w opowieści o wilku, w której mamy możliwość zajrzenia do wilczej nory i podziwiania maleńkich wilczków.

Saga Prastarej Puszczy - Leśne Licho

Saga Prastarej Puszczy - Leśne Licho

Każda z opowieści, to niepowtarzalna historia ze świata zwierząt.

Saga Prastarej Puszczy - Leśne Licho

IMG_9788

Saga Prastarej Puszczy - Leśne Licho

Bożena i Jan Walencikowie wychowywali wielu z bohaterów „Sagi Prastarej Puszczy”, mieli okazję nawiązać z nimi więź. Jak sami twierdzą, tworząc „Sagę” nie chcieli wchodzić w rolę „wszystkowiedzącego człowieka”, chcieli poznać i pokazać swoich bohaterów od strony ich przeżyć i emocji. Chcieli uchwycić, to jak każdy pojedynczy bohater odczuwa świat, jak reaguje w poszczególnych sytuacjach i moim zdaniem świetnie im się to udało.

„Bardzo liczyliśmy na to, że nasz widz uzmysłowi sobie i odkryje, że obok jego świata, który zna doskonale, są i inne światy, blisko, na wyciągnięcie ręki. Że zobaczy życie inaczej. I wtedy, gdy na swojej drodze napotka ową mrówkę, pohamuje w sobie odruch zadeptania jej…”

Saga Prastarej Puszczy - Leśne Licho

„Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa”, to wartościowa pozycja na półce każdego miłośnika przyrody, a zwłaszcza tego zakochanego w Puszczy Białowieskiej. Album można zamawiać mailowo: sklep@zubrowa10.pl

W tym roku pojawił się też nowy spot promujący Białowieski Park Narodowy, ze zdjęciami pana Jana Walencika. Moim skromnym zdaniem spot jest przepiękny! Widziałam go wiele razy, a mimo wszystko będąc w budynku Muzeum BPN i tak przez dobre 10 minut stałam przed ekranem i oglądałam go z chęcią raz po razie ?


Blog dokumentujący leśne wyprawy leśnych ludzi - Natalii i Krzyśka. Powstał z zamiłowania do natury, lasów, a w szczególności jednego wyjątkowego lasu - prastarej Puszczy Białowieskiej - http://www.lesnelichoblog.com.pl