10.06
2017

Jak być szczęśliwym pasterzem, napisać książkę i żyć tam skąd się pochodzi


Podczas gdy wiele osób jest gotowych zapłacić dużo pieniędzy aby obcować z przyrodą z dala od codziennych obowiązków i gwaru miasta, James zawraca na drodze do wspaniałej kariery aby powrócić do swojej ziemi i owiec i być tym kim zawsze czuł, że jest. Pasterzem z gór.

James Rebanks urodził się i dorastał w leżącej na północnym-zachodzie Wielkiej Brytanii Krainie Jezior, w rodzinie która od sześciuset lat zajmuje się hodowlą owiec. W związku z zawirowaniami w rodzinnym gospodarstwie, wyjechał na studia do Oksfordu, aby następnie rozpocząć karierę w stolicy. Rozczarowany życiem w mieście, zdecydował się powrócić w rodzinne strony i zająć hodowlą owiec.

Życie pasterzaJames Rebanks jest szczęśliwym pasterzem i pisarzem / źródło: telegraph.co.uk

“(…) Dla wielu ludzi współczesne życie jest do niczego, (…) nie daje ono wyboru. Oferuje im przyszłość tak nudną, że nie mogą się doczekać weekendu, aby się upodlić. Wymaga od nich bardzo wiele, w zamian nie dając prawie nic. Nie widzi w nich żadnej wartości.” Książka „Życie pasterza. Opowieści z Krainy Jezior” jest zapisem doświadczeń autora – ciekawą, nie pozbawioną refleksji i dystansu opowieścią o poszukiwania siebie i odnajdowaniu szczęścia w prostym życiu w zgodzie z naturą i rodzinną tradycją.   

Być pasterzem w stolicy

„Miałem ze trzynaście lat (…), przysłuchiwałem się starej, steranej nauczycielce prawiącej kazanie o tym, że powinniśmy dążyć do czegoś więcej niż do tego, aby zostać robotnikami rolnymi, stolarzami, murarzami, elektrykami czy fryzjerami (…). Drwiną próbowała nas skłonić do tego, żebyśmy wznieśli się ponad przciętność. Tylko dureń mógł chcieć zostać w tej zapadłej dziurze, wykonywać pracę bez żadnych perspektyw i pielęgnować zaściankowe poglądy. Nic nas tu nie czekało, powinniśmy otworzyć w końcu oczy i to zobaczyć. Zdaniem belferki ten, kto pragnął jak najszybciej skończyć edukację i iść do pracy na roli, był zwykłym idiotą. (…) Kobiecie dla której miarą sukcesu był poziom wyksztacenia, posiadne ambicje, niezwykłe przeżycia i osiągnięcia zawodowe, zapewne wydawaliśmy się żałosną bandą.”

Życzie pasterzaU owiec rasy Herdwick szczególnie ważne jest umaszczenie / źródło: Instagram – herdyshepherd1

„Dalsza edukacja była sposobem na ucieczkę stąd, ale my nie chcieliśmy uciekać, tak postanowiliśmy. Później zrozumiałem że współczesne społeczeństwo przemysłowe ma obsesję na punkcie „wyjeżdżania dokądś” i „dokonywania czegoś” w życiu i przypisuje tym zjawiskom niezwykłą wagę. Z tego sposobu postrzegania rzeczywistości wynika konkluzja, której zacząłem nienawidzić: że pozostanie w miejscu urodzenia i wykonywanie fizycznej pracy jest niewiele warte.”

Zainspirowany lekturami z czasów dorastania, James zapragnął zostać drugim Ernestem Hemingwayem. Po nadrobieniu braków w wykształceniu w lokalnym centrum kształcenia ustawicznego, ku zaskoczeniu wszystkich dostał się na studia do Oksfordu. Zanim zdążył zakończyć edukację zatrudnił się na stanowisku korektora w jednym z londyńskich czasopism. Spędzając co dzień po osiem godzin w biurze przy Oxford Street, z sentymentem spoglądał przez okno na jedyne w zasięgu wzroku mizerne drzewko.

Ta ziemia należy do skromych ludzi…

James na własnej skórze przekonał się, że ludzie bardziej szanują tych którzy mogą pochwalić się dyplomem dobrej uczelni. Zarówno oni jak i ich praca zdają się być więcej warci. Już jako młody chłopak obserwował turystów którzy przyjeżdżali z dalekich stron cieszyć się pięknem krajobrazu jego rodzinnych stron oraz chodzić po górach. Ubolewał nad tym, że mieszkańcy Krainy Jezior istnieją dla przyjezdnych tylko jako element pejzażu. Uważał za krzywdzące że ludzie tacy jak jego ojciec czy dziadek którzy od setek lat wypasali na tych terenach owce, nie mają dla nikogo znaczenia. Postanawia zmienić to pisząc książkę. „Ta ziemia należy do skromnych, ciężko pracujących ludzi. Jej opowieść powinna być historią tych, którzy nic nie znaczą”.

Życie pasterzaOpowieść o Krainie Jezior jest historią ciężko pracujących ludzi i ich owiec / źródło: Instagram – herdyshepherd1

„Życie pasterza. Opowieść z Krainy Jezior” to piękna, poetycka opowieść, która stała się światowym bestsellerem. O przodkach Jamesa Rebanks’a przeczytały setki tysięcy osób na całym świecie. Dzięki książce, w górach Krainy Jezior zaistnieli jej mieszkańcy, natomiast jej autor może dziś cieszyć się spokojnym życiem rodzinnym oraz prowadzeniem niedochodowego gospodarstwa na ukochanym przez siebie kawałku ziemi.    

“Życie Pasterza. Opowieść z Krainy Jezior” – James Rebanks, Wydawnictwo Znak, Kraków 2017


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.