25.08
2017

O dwóch takich co płynęli najbrudniejszą rzeką świata


Często słyszymy o niewiarygodnej skali zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikowymi odpadami. Rzadko natomiast mówi się o tym, skąd biorą się tam tony plastikowych butelek, opakowań, słomek i torebek tworzące następnie monstrualne wyspy i zagrażające morskim ekosystemom. Ponad 80% tych śmieci trafia do oceanów z rzek oraz mniejszych cieków wodnych.

Bracia Bencheghib wyruszyli w podróż najbrudniejszą rzeką na świecie, aby pokazać źródło zanieczyszczeń i uczulić ludzi na konieczność przeciwdziałania temu zjawisku u źródła.

Citarum

Gary jest założycielem organizacji Make a Change World. Wraz ze swoim bratem Samem, wyruszyli na spływ rzek Citarum, jedną z największych rzeką w Indonezji, usytuowaną w zachodniej części wyspy Java. Cieszy się ona złą sławą najbardziej zanieczyszczonej rzeki na świecie i jest zarazem źródłem wody do picia, gotowania oraz kąpieli dla 15 milionów ludzi.

W ramach projektu Plastic Bottle Citarum, bracia Bencheghib chcą uświadomić lokalnym społecznościom zamieszkującym nadrzeczne tereny oraz wszystkim śledzącym ich wyprawę, niebezpieczeństwa dla zdrowia związane z funkcjonowaniem w tak silnie zanieczyszczonym środowisku.

Citarum

Citarum

Kajaki na których podróżują zostały zbudowane z ponad 300 pustych, plastikowych butelek z recyklingu, przytwierdzonych do bambusowej ramy.

Celem wyprawy jest zarówno udokumentowanie skali problemu zaśmiecenia rzek, jak i zainspirowanie pozytywnych zmian nie tylko wśród mieszkańców nabrzeży Citarum. Na każdym etapie wyprawy powstają kolejne, krótkie filmy – jej przebieg można śledzić na Facebooku oraz Instagramie #PlasticBottleCitarum.

Citarum

“Musimy zacząć od rzek, ponieważ to właśnie tutaj możemy zatrzymać strumień śmieci zanim wypłynie on na otwarte morze” – twierdzi Gary Bencheghib. “Spływamy rzeką kajakami z plastikowych butelek, żeby pokazać ludziom, że śmieci są zasobem, wartościowym materiałem, który może zostać wykorzystany do różnych rzeczy”.

Zdjęcia i informacje: EcoWatch.com, Make A Change World