08.05
2015

Już jutro Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu!


“Bądź zmianą” – pod tym hasłem obchodzimy w tym roku Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu, który przypada 9 maja.

Święto ruchu Fair Trade jest okazją, aby przypomnieć, że poprzez Sprawiedliwy Handel wspieramy rozwój drobnych rolników i pomagamy eliminować obszary biedy w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

dzień ft

Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) to ruch na rzecz partnerskiej współpracy z producentami z krajów ubogiego Południa. Mieszkańcy Afryki, Azji i Ameryki Południowej pracują przy produkcji kawy, czekolady, herbaty, bawełny, egzotycznych owoców i wielu innych artykułów, które codziennie kupujemy w sklepach. Za swoją pracę powinni dostawać uczciwą zapłatę, a praca ta nie może zagrażać ich zdrowiu. Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu ma przypomnieć, jak wiele w tym względzie zależy od nas – konsumentów.

Każdy wygrywa z Fairtrade

  • Konsumenci

Kupujący mogą nabywać produkty zgodnie ze swoimi przekonaniami i wartościami, wybierając z coraz szerszej gamy dobrej jakości wyrobów. Kupując produkty Fairtrade, konsumenci wspierają producentów walczących o lepsze warunki życia dla siebie i swoich rodzin.

  • Handlowcy/firmy

Znak Fairtrade, wprowadzony po raz pierwszy w 2002 roku, stał się najbardziej rozpoznawalnym znakiem certyfikacji społecznej na świecie. Dla przedsiębiorców system Fairtrade to wiarygodny sposób na zagwarantowanie, że ich działania mają pozytywny wpływ na życie drobnych rolników i pracowników najemnych.

  • Środowisko

W systemie Fairtrade zachęca się do stosowania metod upraw i produkcji, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Producenci zachęcani są również do podjęcia starań o uzyskanie certyfikatów ekologicznych. Producenci są zobowiązani:

  • ochraniać środowisko, w którym żyją i pracują. Do działań mających na celu ochronę środowiska należą m.in.: dbanie o naturalne akweny wodne, dziewicze lasy oraz pozostałe elementy naturalnego krajobrazu, zapobieganie erozjom terenu oraz zarządzanie odpadami
  • rozwijać, wdrażać i monitorować plany operacyjne upraw oraz stosowanych metod i technologii. Plany te muszą być tak konstruowane, by ich wdrożenie pozwalało na zachowanie równowagi między troską o środowisko naturalne a osiąganiem pożądanych rezultatów biznesowych
  • przestrzegać narodowych i międzynarodowych standardów odnośnie użycia środków chemicznych. Ponadto nie mogą używać środków chemicznych wyróżnionych na specjalnej liście
  • wystrzegać się użycia produktów zawierających GMO
  • monitorować i kalkulować wpływ swoich działań na środowisko naturalne. Następnie muszą zaplanować, w jaki sposób mogą zmniejszyć ten wpływ, oraz nieustannie kontrolować realizację tego planu.

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu jest organizowany z inicjatywy WFTO.

Źródło: Koalicja Sprawiedliwego Handlu