04.11
2015

Wypożycz wystawę i pomagaj ginącym gatunkom przetrwać.


Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody SALAMANDRA zaprasza szkoły i placówki dydaktyczne, organizatorów targów i innych wydarzeń o tematyce podróżniczej oraz związanej z architekturą i wykańczaniem wnętrz do nieodpłatnego wypożyczania wystaw edukacyjnych. Obydwie wystawy: NIELEGALNY HANDEL PAMIATKAMI i NIELEGALNY HANDEL DREWNEM są elementem ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pod hasłem – GINĄCE GATUNKI. Słoń od krokodyla różni się ceną…!

Ponad 30 000 gatunków roślin i zwierząt na całym świecie zagrożonych jest wyginięciem z powodu nielegalnego handlu. Akcja GINĄCE GATUNKI ma na celu pokazanie skali problemu nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt i uświadomienie jak ważne są nasze decyzje konsumenckie i jak duży mają one wpływ na wymieranie gatunków. Kupując pamiątki wykonane z dzikich zwierząt i roślin przyczyniamy się do wymierania gatunków oraz narażamy na konsekwencje prawne. Podobnie jest z egzotycznym drewnem.

handel-pamiatkami-1024x419

Wystawa NIELEGALNY HANDEL PAMIĄTKAMI wyjaśnia konsekwencje nieprzemyślanych zakupów w kontekście handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem. Dotyczy to zarówno handlu żywymi zwierzętami i roślinami jak i przedmiotami z nich wykonanymi takimi jak egzotyczne pamiątki, trofea, przedmioty kultu lub elementy leków , talizmanów, amuletów. Często turyści podróżujący do egzotycznych krajów spotykają się z ofertami tego rodzaju produktów na targowiskach, bazarach czy w sklepach.egzotyczne-pamiatki

Zobacz w jaki sposób powstają przedmioty wykonane z gatunków zwierząt chronionych prawem – obejrzyj viral: https://www.youtube.com/watch?v=_9ZheHGnC98

Wystawa NIELEGALNY HANDEL DREWNEM wyjaśnia zależności między niekontrolowaną, rabunkową wycinką lasów tropikalnych a handlem drewnem egzotycznym w naszych sklepach. Ten nielegalny proceder przynosi kolosalne zyski, jak wynika z szacunków stanowi aż 40% globalnego handlu drewnem na świecie. Powoduje także degradację ogromnych obszarów leśnych i utratę bioróżnorodności. Dowiedz się więcej na ginacegatunki.pl.

handel-drewnem-1024x419

Każdą osobę i instytucję zainteresowaną bezpłatnym wynajmem organizatorzy proszą o kontakt mailowy: ewa@salamandra.org.pl. Szczególnie mocno zapraszają do współpracy szkoły, edukacja młodych ludzi daje szansę na lepszą ochronę dzikiej przyrody w przyszłości. Idealnym miejsce na ekspozycję wystawy są także targi i imprezy podróżnicze oraz targi budowlane i poświęcone wykańczaniu wnętrz. Każda z wystaw prezentowana jest na 5 planszach w aluminiowych ramach o wymiarach 100 x 70, w komplecie drewniane sztalugi.

Los tysięcy gatunków zależy od przemyślanych decyzji konsumentów na całym świecie, również w Polsce. Wejdź na stronę kampanii www.ginacegatunki.pl i dowiedz się więcej!

Kontakt w sprawie wystawy: ewa@salamandra.org.pl

nielegalny_handel_drewnem1

Akcja edukacyjna SŁOŃ OD KROKODYLA RÓŻNI SIĘ… CENĄ stanowi część ogólnopolskiej kampanii GINĄCE GATUNKI, która jest realizowana w partnerstwie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, Fundacji „Sztuki Wszystkie” oraz firmy BANZAI, dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat honorowy nad projektem sprawuje Minister Środowiska. Kampania skierowana jest do telewidzów, Internautów, turystów, konsumentów oraz do architektów wnętrz. Celem kampanii jest podwyższenie poziomu świadomości społecznej w zakresie nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz ograniczenie tego procederu szczególnie poprzez właściwe wybory konsumenckie. Głównym elementem kampanii jest cykl filmów dokumentalnych o charakterze edukacyjnym pt. „Mapa ginącego świata”. Gospodarzem filmów jest aktor Mateusz Damięcki, a zdjęcia do cyklu realizowane były w Kenii, Sri Lance, Wietnamie oraz na Madagaskarze. Ponadto powstały dwa virale internetowe, ulotka – mapa ginącego świata, która trafi na lotniska, a stamtąd do turystów, aplikacja na telefon – świadomy podróżnik i dwie wystawy: Nielegalny handel pamiątkami i Nielegalny handel drewnem. Szkoły, festiwale podróżnicze, instytucje zainteresowane ekspozycją wybranej wystaw zapraszamy do współpracy. Więcej informacji na temat wystaw oraz kampanii GINĄCE GATUNKI znajduje się na stronie www.ginacegatunki.pl