18.07
2011

Człowiek z liściem na głowie – czyli natura, która inspiruje


Tym razem nie chodzi jednak o działalność genialnego ogrodnika, ale o projektantkę kreacji wieczorowych z czystej zieleni.

Sukienka z kwiatów i liściNie byłoby w tym akcie twórczym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że Nicole Dextras komponuje, projektuje i – co najważniejsze – bawi się naturą i z naturą. Jako materiał wyjściowy służą zatem kanadyjskiej artystce m.in. części roślin, kwiatów i liści. Wszystko to układa się w liściaste ozdoby szyi, nakrycia głowy z kwiatów czy nawet kompletne barokowe kreacje.

Spoiwem materiałów pozyskanych na łonie natury są gałęzie i dziko rosnące rośliny, a efekt często zostaje oddany naturze. Piękne kreacje Nicole Dextras rodzą się i umierają w otoczeniu zieleni. O funkcjonalności nie warto zatem debatować, bo artystka ewidentnie ma na celu wysłanie sygnałów do ludzi związanych z modą i designem.

Nicole nie ogranicza się do mody z natury, na jej artystycznym koncie znaleźć można krzesła, meble, instalacje, wycięte na trawnikach wzory, zielone napisy w lasach czy kolaże z jagód i zwiędłych roślin. W kolejnych projektach pomysłowość dzieli się miejscem z przesłaniem i ciekawym sposobem usadowienia ekologii w modzie. Wszystko to w konfrontacji z często nieekologicznym światem projektantów, współczesnym designem i sieciówkami odzieżowymi.

Na stronie Dextras podziwiać można sporo projektów i pomysłów na ekologiczną i zieloną twórczość. Kto wie, może niedługo w stroju driady zobaczymy kogoś na czerwonym dywanie? Gwiazdom na pewno przyda się trochę zieleni!

Człowiek z liściem na głowie – czyli natura, która inspiruje, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

poeta, prozaik, felietonista. Publikował między innymi w „Portrecie”, „RED”, „Migotaniach, przejaśnieniach”, „Arteriach”, „Pro Arte”, „Czasie Kultury”, „Gazecie Olsztyńskiej”; twórca bloga mechanizmsekundy.blogspot.com.